Microsoft yakında Minecraft'a gerçek zamanlı tavsiyeler veren yapay zeka Copilot'u ekliyor

Microsoft, oyunculara Minecraft gibi oyunlarda gerçek zamanlı tavsiyeler sunan Copilot yapay zeka özelliğini tanıttı

Microsoft yakında Minecraft'a gerçek zamanlı tavsiyeler veren yapay zeka Copilot'u ekliyor

Yapay zeka geliştirme yarışması hız kesmeden devam ediyor. Önceki gün Google, daha önceki gün OpenAI yapay zekalarının yeni versiyonlarını tanıtmıştı. Şimdi de Microsoft’un kendi yapay zeka aracı Copilot AI’a ait bir video paylaşıldı.

Microsoft, Copilot AI özelliğinin yakında oyunculara Minecraft gibi oyunlarda gerçek zamanlı tavsiyeler vererek yardımcı olabileceğini gösterdi. Şirket, dün gece sosyal medya hesabında bu özelliği gösteren iki video paylaştı. İlk videoda, Minecraft oynayan bir kişinin kılıç yapımı konusunda yardıma ihtiyaç duyduğu gösteriliyor. Copilot, "Bir kılıç yapmak için bazı malzemelere ihtiyacın olacak," diyerek oyuncuyu envanterini açmaya yönlendiriyor. Copilot, oyuncunun gerekli tüm kaynaklara sahip olmadığını fark edince, ne yapılması gerektiği konusunda bir öneride bulunuyor. İkinci video ise yine Minecraft'ta bir oyuncunun bir zombi tarafından saldırıya uğramasını gösteriyor. Copilot, "Koş! Ondan hızlıca uzaklaşmalısın. Ya hızla uzaklaş ya da bloklarla yukarı doğru bir kule inşa et," diyerek oyuncuya tavsiyede bulunuyor.

Microsoft'un AI CEO'su Mustafa Suleyman, bu özelliğin Copilot'u yeni bir seviyeye taşıdığını belirtti. "Gerçek kişilik. Zahmetsiz etkileşimler. Bizim gördüğümüzü görebilme yeteneği. Uzun zamandır EQ, IQ ve AQ'ya sahip AI'ların geleceğini savunuyordum. İşte bu, nasıl hissedeceğimizin ilk gerçek görüntüsü," dedi. Suleyman, bu deneyimi "büyüleyici, akıllı, sezgisel, doğal ve kullanışlı" olarak tanımladı.