Oyun

Steam’de bir kez daha zam rüzgarları esiyor

Oyun dünyasının en önemli platformlarından biri olan Steam, Türk oyuncularını üzmeye devam ediyor.

Steam’de bir kez daha zam rüzgarları esiyor

Steam, oyun dünyasının en önemli platformlarından biri. Özellikle ülkemizde olduğu gibi oyun fiyatlarının görece yüksek seyrettiği bölgelerde, adeta hayat kurtarıcı rolüne bürünen ünlü platform, son zamanlarda bu misyonundan istifa etmiş gibi görünüyor. Aslında genel itibariyle oyunların kaç paraya satılacağı konusunda Steam karar merci değil. Ancak oyun geliştiricilerine sunduğu fiyat öneri aracı sayesinde, onları büyük ölçüde etkileyebiliyor.

İşte aslında yakın bir zamana kadar bu araç, Türk oyuncularının lehine hareket ediyor ve dolar seviyesi 14-15-TL’lere çıktığında bile, hesaplamanın 1,8 lira seviyesinden yapılmasını sağlıyordu. Ancak kurun 18-TL bandına yerleşmesiyle birlikte Steam’de daha fazla dayanamadı ve fiyat öneri aracındaki hesaplama kurunu 11-TL’ye çekti. Tabi bu hamlenin ardından büyük küçük bütün oyunlar da birer ikişer fiyatlarını güncellemeye başladı.

Steam’de bir kez daha zam rüzgarları esiyor

Oyun geliştiricilerinin belirli dönemlerde güncelledikleri fiyatlar vasıtasıyla karşımıza çıkan zamlar, bu haftayı da pas geçmedi. Öyle ki platformda düne kadar 2,10-TL’den satılan Amazing Joes Journey oyunu 54,00-TL’ye çıkarken, 8,20-TL’den alınabilen Deadly Threat’in fiyatı ise 112,00-TL’ye ulaştı.

Üstelik liste 11,50-TL’den 85,00-TL’lere, 10,50-TL’den 105,00-TL’lere çıkan onlarca oyunla dolu. Tabi bu oyunlar genelde küçük oyun diye tabir edilen yapımlar. İşin bir de AAA kalite oyun kısmı var ki orada işler hepten tatsızlaşıyor. Nitekim artık yeni çıkan popüler bir oyunun 1.000-TL’den aşağı fiyatlanması pek mümkün görünmüyor.

Yorumlar
yakup
steam böyle devam et çok müşteri kaybedersin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.