Microsoft’un Activision savunması dalga konusu oldu

Amerikalı teknoloji devi Microsoft’un Activision-Blizzard satın alımına dair FTC’ye verdiği savunmada kullandığı bazı ifadeler, teknoloji ve oyun dünyasında dalga konusu oldu.

Microsoft’un Activision savunması dalga konusu oldu

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Microsoft, uzun zamandır yayılmacı bir politika izliyor. Bu kapsamda özellikle son birkaç yıldır radarına oyun sektörünü alan şirket, ilk önemli alımını Bethesda ile yapmıştı. Ancak bunun daha sadece bir başlangıç olduğunu düşünen şirket, asıl bombayı ise yaklaşık 69 milyar dolar ödemeyi taahhüt ettiği Activision-Blizzard ile patlattı.

Bununla birlikte Microsoft’un Activision-Blizzard’ı satın almak için işlemlere başladığını duyurmasıyla birlikte, başta düzenleyici kurumlar olmak üzere pek çok cepheden bu alıma ilişkin tepki yağdı ve Amerika Federal Rekabet Kurumu FTC, Microsoft hakkında soruşturma başlattı.

Microsoft’un Activision savunması dalga konusu oldu

Bu soruşturma kapsamında geçtiğimiz gün ilk savunmasını yaklaşık 40 sayfalık bir raporla veren Amerikalı teknoloji devi, Activision’ın en önemli oyunu olan Call of Duty’nin ne zaman çıktığını, bu oyunun hangi stüdyoda geliştirildiğini, şirkete ne kadar mal olduğunu bilmediğini öne sürdü.

Bir diğer ifade ile Microsoft Activision’ı satın almasının ve bu şirkete 69 milyar dolar ödemesinin en önemli sebebi olan Call of Duty hakkında hiçbir şey bilmediğini dile getirmiş oldu. Bu ifade tabi ki tamamen stratejik. Uzmanlara göre Microsoft bu ifadesiyle, amacının Call of Duty olmadığını ve bu sebeple de rakiplerinin Call of Duty konusunda korkmasına da gerek bulunmadığını göstermek istiyor. Tabi buna kim inanır işte orası meçhul.