Oyun

Mobil oyunculukta Microsoft'un özel silahı!

Direct X Windows 8 ile geliyor!

Mobil oyunculukta Microsoft'un özel silahı!

Çok insan Xbox'ın ismini Microsoft'un ev oyunları konsolu DirectX Box'tan aldığını hatırlamaz. Microsoft'un DirectX'i getirmesi oyun konsolları açısından bir çağ dönümü olmuştu. İlk girişimi çok başarılı olamasa da Xbox 360 ile birlikte ev eğlencesi alanında liderlik kıyafetini giymişti. Ayrıca çok iyi bir donanıma sahipti. Şimdi ise DirectX Windows telefonlar için geliyor.

Yeni bir markete girmek her zaman zor bir iş olmuştur, yol boyunca kaçınılmaz hatalar yapılır ve her zaman gelişim izleyicilerin beklentisinden daha yavaştır. Yani hayır, Crysis 2 oyununu henüz bir telefon kadar yakın değil. Ancak bu potansiyel çok yakın.

Xbox ve masaüstü bilgisayar arasındaki benzerlik ilk olarak küçümsenmişti. Microsoft'un açıklaması çok net: Windows 8'in yazılım desteği ikisinin tek çekirdekte kombine edilmesiyle üretilmiştir. Ayrıca DX'in uyumsuzluğu Mac'in masa üstü ve dizüstü bilgisayarlarda ki oyunculukta Windows'un gerisinde kalması için yeterli bir sebep.

1340457691_havok0569.jpg

Microsoft  çoktan harekete geçmiş görünüyor. Fizik motoru deyince akla gelen Havok gibi sponsorlarla anlaşma yaptı ve ürün yönetimi başkanı Andrew Bowell'in yaptığı açıklamada 3 haftadan daha az süreceği söylendi. Evet, Havok Android ve iOS'u destekliyor fakat bu ev oyunları alanında sadece Microsoft'un bir araya getirebildiği bir yapboz. Microsoft akıllı telefon pazarındaki paylaşımlarını artırma konusunda bazı zorluklarla yüz yüze gelmiş olabilir ancak Shadowgungibi oyunlar alanında teknik bariyerleri aştığını inkar edemeyiz.

Tüm bunların dışında Microsoft DirectX'e Android'in sunamadığı bir teklif sunuyor: istikrarlı yazılım platformu. Buna rağmen Microsoft'un yapması gereken çok şey var ancak bu gelişmeler çok uzakta değil.

Yeni platformdan bahsedecek olursak, Snapdragon S4 Plus işlemci ve 1280 x 768 ekran ile en üst düzey performans sağlıyor. Microsoft'un zamanlaması ve Windows 8'i ne zaman çıkaracağı hala belirsiz ancak bu gelişmeler mobil oyunları için umutlanmaya değer görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.