Mortal Kombat 11 İnceleme!

Ed Boon ve Netherrealm ekibinin en son oyunu Mortal Kombat 11 bizlere neler sunuyor? Bir önceki oyunun üzerine neler katabiliyor 11? İşte karşınızda Teknolojioku farkıyla Mortal Kombat 11 incelemesi!

Mortal Kombat 11 İnceleme!

Ed Boon ve Netherrealm ekibi tarafından bizlerin beğenisine sunulan Mortal Kombat serisi, her yeni üyesi ile beraber dövüş oyunlarının kalitesini bir üst seviyeye çıkarmayı başarıyor. 

Mortal Kombat 11 İnceleme!

Aslına bakarsanız zoru başarmak durumunda kalan sayılı stüdyolardan biri de Netherrealm. Neden diye soracaksınız. Elinden çıkmış en iyi oyunu geçmek ve en iyinin de iyisini yaratmak için çalışan bir stüdyodan bahsediyoruz burada. 

Oynanabilirlik, hikaye, stiller ve diğer her şey, serinin en yeni oyunu için bir basamak yükselmeli, cezbetmeli. Injustice ve Mortal Kombat ile kazandığı itibarı kesinlikle kaybetmek istemeyen bir stüdyo var karşımızda.

Mortal Kombat 11 ilk duyurulduğu zaman birçok kişi oyunun Mortal Kombat X'e benzeyeceğinden korkuyordu. Süre gelen mekanikler ve karakter listesi ile dikkatleri üzerine çeken yapım, o kadar da beklediğimiz gibi çıkmadı. Kötü anlamda değil... 

Peki oyunda yeni olarak tanımlayabileceğimiz neler bizleri karşılıyor? Öncelikle animasyonlar ve dövüş stilleri, taktikleri fazlasıyla geliştirilmiş. Mortal Kombat X yapımında karşımıza çıkan mekan etkileşimi farklı bir boyuta taşınmış. 

Mortal Kombat 11 İnceleme! - Resim : 1

Dövüşün gidişatına fazlasıyla etki eden mekan etkileşimi oyuna çok güzel bir şekilde yedirilmiş. Kısacası entegrasyon eskiye nazaran bir ilerleme kaydetmiş durumda. Elinize hızlıca alarak fırlattığınız bir fıçı, eğer denk gelirse uzak mesafedeki rakibe direkt hasar veriyor.

Aynı şekilde tutunarak kullanabileceğiniz bir ağaç dalı ile yine rakibe beklemediği anda sürpriz bir saldırı yapabilirsiniz. Bunu aklınızda tutun deriz. Gelelim kozmetik yeniliklere. Injustice 2'de karşımıza çıkan kişiselleştirme özelliği Mortal Kombat 11'de de bizlerin beğenisine sunulmuş durumda. 

Kostümden tutun, bitiriş hareketlerine kadar karakterinizin birçok özelliğine yön verebiliyor ve renk katabiliyorsunuz. Özellikle yetenekler kısmının karakterler için geniş tutulması beni mutlu etti. Bu yetenekler sayesinde karakterinizin oynanışını tamamıyla değiştirebilirsiniz. 

Mortal Kombat 11 İnceleme! - Resim : 2

Buna ek olarak artık eşya yükseltmeleri de mevcut. Sürekli olarak kullandığınız bir eşyanızın (kılıç, hançer, yelbaze) seviyesini yükseltebilir ve ona hasar artırıcı itemler takabilirsiniz. Peki tüm bu kostüm, yetenekler ve özel itemleri nasıl temin ediyoruz oyunda? 

Cevabı pek uzaklarda aramamak gerek. Yine Injustice 2'de karşımıza çıkan süreli arenalar ile bu itemleri kolayca elde edebiliyorsunuz. Tower adı verilen bu arenalar ile çeşitli görevleri yerine getirmeniz durumunda karakterler için güçlü eşyalar elde edebilirsiniz.

Bunun dışında arkadaşlarınız ile de etkileşim kurabilmeniz adına stüdyo farklı bir modu da oyuna entegre etmeyi unutmamış. Güçlü bir düşmana karşı iki, üç veya dört kişi ile beraber mücadeleye girebiliyoruz oyunda. Bu farklı bir tarz katmasına sebebiyet vermiş Mortal Kombat 11'in. 

Oyunda bir diğer hoşuma giden nokta ise Krypt oldu. Bu sefer sadece olması için konan bir özellikle gibi hissettirmiyor oyuncuya. Dövüşlerden kazandığımız altınlar ve kanlar ile beraber burada sandık açabiliyor ve çeşitli ikonlar, kostümler, bitiriş hareketleri gibi ek kozmetik ürünleri kolay yoldan elde edebiliyoruz. 

Mortal Kombat 11 İnceleme! - Resim : 3

Birçok kullanıcı oyuna müziklerin etkisi sormuş. Maalesef bu konuda pek olumlu bir noktaya değinemeyeceğim çünkü dövüş sırasında bunun etkisini göremiyoruz ancak gerek karakter seslendirmeleri gerek maç sırasında ortaya çıkan darbe seslerinin kalitesi takdire şayan. 

Yine de ikonik Mortal Kombat müziklerini sandıklardan elde edip arka planda açıp dinleyebilirsiniz. Biraz ruhumuz tazelensin ama değil mi? Boru değil sonuçta. 

Gelelim oyunun en önemli noktalarından ve yapı taşlarından birine. Hikaye! Bugüne kadar birçok senaryo yazıldı çizildi ve bizlerin beğenisine sunuldu. Ancak Mortal Kombat 11'in senaryosu bugüne kadar gördüğüm en içine çeken ve heyecan yaratan senaryolardan biri olarak karşıma çıktı.

Oyuna girer girmez kendimi ilk olarak hikaye modunda buldum çünkü tanıtımlarda karşılaştığımız örgü fazlasıyla merak uyandırıcıydı. Yapımcılar yeni Mortal Kombat'ın serideki en iyi hikaye moduna sahip olan oyun olduğunu belirttiklerinde pek ihtimal verememiştim ancak fazlasıyla şaşırdığımı dile getirmeden geçmek istemem.

Mortal Kombat 11 İnceleme! - Resim : 4

Peki hikayede bizlere neler anlatılıyor. Kime ve neye karşı bir mücadele içerisindeyiz? Oyuncular, Raiden'i Zamanın Bekçisi Kronika ile karşı karşıya getiren, zamanı büken yeni bir hikayede eski ve yeni çeşitli karakterlerin rolünü üstleniyor.

Serinin birçok ikonik karakterini tekrar görme şansına erişiyoruz Mortal Kombat 11'de. Frost karakteri de bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Yalnız karakteri oynayabilmeniz için ya mağazadan satın almanız ya da hikaye modunun dördüncü bölümünü bitirmiş olmanız gerekmekte. 

Genel olarak Mortal Kombat 11'in karakter listesine bakacak olursak;

 • Johnny Cage
 • Sonya Blade
 • Cassie Cage
 • Jax Briggs
 • Scorpion
 • Noob Saibot
 • Baraka
 • Raiden
 • Jacqui Briggs
 • Sub-Zero
 • Kano
 • Kabal
 • Liu Kang
 • Kitana
 • Kung Lao
 • Jade
 • Skarlet
 • Erron Black
 • D'vorah
 • Kotal Kahn
 • Geras
 • Kollector
 • Cetrion
 • Shao Kahn
 • Frost

Seriye eklenen yeni karakterlerde yok değil. Geras, Cetrion ve Kollector kötü kadınımız Kronika'nın destekçileri olarak hikayede yerini alıyor. Gerçi Kollector'ü biraz hikayeden bağımsız olarak nitelendirebiliriz ancak rengini belli edecek kadar karşımıza çıkmayı başaran bir karakter portresi çizilmiş onun için.

Geras, Cetrion ise direkt olarak Kronika'nın yancıları rolünü üstleniyor. Her ikisi de fazlasıyla havalı ve tanrısal güçlere sahip. Karakterlerimizin kafasını oyunda biraz fazla ütülemekte bu ikili. Özellikle son yıllarda hayranlar yeni karakterlerin bitirici rolü üstlenmesinden fazlasıyla rahatsızdı.

Mortal Kombat 11 İnceleme! - Resim : 5

Bu konuda da önlem alan geliştiriciler hikayeyi herkesin mutlu olabileceği bir yönde sonlandırmayı tercih etmiş durumda. Bu yüzden özellikle seriye bağlı okurlarımızın endişeleneceği bir durumun söz konusu olmadığını rahatlıkla dile getirmek gerek.

Liu Kang ve Kung Lao'nun ön planda olması durumu buna örnek olarak gösterilebilir.

Genel olarak inceleme yazımızı toparlayacak olursak; son zamanlarda açık dünya oyunlarının boğuculuğundan bıkmış oyuncuların rahat bir nefes alabileceği, stres atabileceği ve en önemlisi yumuşak bir hikaye ile ruhlarını dinlendirebileceği bir oyun olarak karşımıza çıkıyor Mortal Kombat 11. 

İki farklı türü bir biri ile çakıştırmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama en azından ben böyle hissediyorum diyebilirim. Özellikle ev ortamında veya online olarak takılabileceğiniz arkadaşlarınız varsa Mortal Kombat 11 sizi uzun bir süre götürecektir. 

Artılar;

Hikaye

Oynanış

Karakter Kişiselleştirme

Seslendirmeler

Eksiler;

Müzikler

Karakter Çeşitliliği

Çevrimiçi Modlar

Mortal Kombat 11 İnceleme! - Resim : 6