Mother 3, Switch'e geliyor ama sizin için değil

Nintendo'nun kült klasik oyunu Mother 3, uzun zamandır beklenen anı yaşayarak Nintendo Switch platformuna geliyor.

Mother 3, Switch'e geliyor ama sizin için değil

Ancak, hayranların heyecanını biraz olsun yatıştıracak bu haber, herkes için geçerli olmayacak bir sınırlamayı da beraberinde getiriyor. Yalnızca belirli bölgelerdeki oyuncular, bu eşsiz maceraya erişim hakkı kazanacak. Oyunun sınırlı erişim politikası, Nintendo'nun bölgesel içerik stratejilerinin bir parçası olarak görülse de, dünya genelindeki pek çok hayranı hayal kırıklığına uğratıyor. Mother 3'ün Switch'e gelişi, oyun dünyasında büyük bir merak uyandırırken, bu sınırlamanın oyunun daha geniş bir kitle tarafından deneyimlenmesine engel olacağı düşünülüyor.

Yakın zamanda Japonya'da yapılan yeni bir Nintendo Direct sunumunda sürpriz bir duyuru yapıldı: Sevilen Game Boy Advance rol yapma oyunu Mother 3, artık Nintendo Switch Online'ın retro oyunlar koleksiyonunun bir parçası.

Ancak bu yayın sadece Japonya için geçerli. Batı'daki Earthbound oyunları hayranları için benzer bir duyuru yapılmadı. Kuzey Amerika ve Avrupa'daki Switch sahipleri, Nintendo Switch Online aracılığıyla Rare geliştiricisinden yeni bir oyun grubuna erişebilecek olsalar da, uzun zamandır beklenen Mother 3'ün resmi çevirisi hala hayal olmaya devam ediyor.

Mother 3, Switch'e geliyor ama sizin için değil

Nintendo'nun geçmişine bakıldığında, Mother 3'ü Japonya'da yayınlama (ve yeniden yayınlama) politikası ve Batı'daki oyuncularına aynı ayrıcalığı tanımama eğilimi göz önünde bulundurulduğunda, bu oyunun Batı'ya resmi olarak lokalize edilme ihtimali pek olası görünmüyor. Nintendo, 2015'te Mother 3'ü Wii U'nun Virtual Console aracılığıyla, ancak yalnızca Japonya'da oynanabilir hale getirdi.

Nintendo, Mother ve Mother 2'yi, Batı'da sırasıyla EarthBound Beginnings ve EarthBound olarak bilinen oyunları, Nintendo Switch Online aracılığıyla yayınladı. Ancak, Nintendo'nun Kuzey Amerika ve Avrupa kolları, Mother 3'ün Japonca dışındaki dillere resmi olarak lokalize edilmesi yönündeki talepleri görmezden geldi. Eski Nintendo of America başkanı Reggie Fils-Aimé, 2022'de Bloomberg'e verdiği demeçte, Game Boy Advance oyununun yerelleştirilmesinin "iş açısından mantıklı olmadığını" belirtti.

HAL Laboratory ve Brownie Brown tarafından geliştirilen Mother 3, 2006 yılında Japonya'da piyasaya sürüldü ve EarthBound hayranları, oyunun diğer dillere resmi olarak çevrilmesi için Nintendo'yu defalarca sıkıştırdı. Mother 3'ün yıldızı Lucas, Super Smash Bros. oyunlarında yer aldı ve 2016'da kendi amiibo figürünü aldı. Görünüşe göre şimdilik, Mother 3 hayranları oyunu deneyimlemek için fan çevirilerine başvurmak zorunda kalacak.