Oyun

Muhteşem BinYıl Facebook'ta - İnceleme

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kurulan Wudya'nın, türk tarihi konulu, Muhteşem BinYıl adlı oyunu Facebook'ta..

Muhteşem BinYıl Facebook'ta - İnceleme

2011 yılının Ağustos ayında kurulan oyun firması Wudya türk tarihi hk. oyun çıkaracağının haberlerini duyurmuştu. “Muhteşem Binyıl” adı ile çıkardığı oyun Facebook'ta kullanıcılarla buluştu.

Göktürklerden Günümüze!

Konu itibariyle Türk'lerin geçmişinden günümüze kadar ait zamanı içine alan oyun şu sıralar çok revaçta. Göktürk'lerden günümüze kadar getirilen senaryo ve kurgu ile binlerce kullanıcının seveceği bir oyun.

Oyunumuzu oynarken geçirdiğiniz aşamalar şu şekilde, hukumdarlıklar kuruyor, tarihte yolculuk yapıyor, devletlerinizi geliştirip, diğer arkadaşlarınızın da devletleriyle mücadeleye girişebiliyorsunuz.

Tarihi bilgi açısından önemli!

Oyunun belki de en büyük getirilerinden birisi de eğlencenin yanında Tarih bilgimizi sınayarak yeni bilgilere açık bir dünyayı bizlere sunuyor. Oyunda tarihimizde yaşamış önemli kişiler ve önemli olaylar hk.  verdiği bilgilerle hem eğitici, hem de eğlencevi yönelik bir kurgu oluşturuyor.

Eski yapılar dikkat çekiyor!

Oyunda sunulan eski yapılar, yani Göktürk çadırlarından Selçuklu Hanları’na, Kümbet’ten Mevlana Türbesi’ne, Orhun Yazıtı’ndan Süleymaniye Camii’ne kadar tarihimizin, devletlerimizin imar'larında kullandığı, mimarlarını süsleyen inşaaların hepsini oyunda kurabiliyor, sahip olabiliyorsunuz.

Gizli nesneleri bulma yönü!

Muhteşem Binyıl aynı zamanda Facebook'un popülerliği hiç düşmeyen nesneleri bulma oyunlarının benzeri bir bölüm içeriyor. İçerdiği bu bölüm bile bazı kullanıcıların oyuna bağlılığını arttırıyor. Gizli nesneler senaryo gereği, Ergenekon Destanı, Uygur Kağanlığı’nın Yıkılışı, Dandanakan Zaferi, Haçlı Seferleri ve İstanbul’un Fethi gibi önemli olayların sahnelerinde tarihi nesneleri bulmak üzere kullanıcılar arkadaşları ile yarışabiliyor.

Geleceğe Dair!

Çok yakında 2. oyununu da piyasaya süreceklerini söleyen genç firma, yeni gelecek oyunları ile kalite ve senaryonun artacağını, Facebook oyun algılayışının üzerine çıkacaklarının müjdesini şimdiden verdi.

Oyun severlerin tutkunu olduğu ve gruplar halinde oynadıkları bu oyunu sizin de denemenizi isteriz.  Hemen denemek istiyorum derseniz;

http://apps.facebook.com/muhtesembinyil/

Oyuna girerke uygulamamıza izin veriyoruz.

1330548612_1.jpg

Oyuna izin verdikten sonra kısa sesli bir tanıtım videosu bizlerle beraber oluyor.

1330548647_asdad.jpg
Daha sonra ilk ekranda önbilgi sunuluyor ve oyuna giriş için yönlendirme ekranı karşımıza geliyor.

1330548716_234.jpg
İlk oyunumuz tarihte yolculuk ile gizli nesneleri bulma!

1330548954_5454.jpg

İlk görevleri tamamladıktan sonra asıl oyuna giriş yapıyor, devletımızı kuruyor ve genişliyoruz.

Oyun hakkında kısa sorularla bilgilendirmek gerekir ise;

Soru :
Nasıl bina kurabilirim?

Cevap :
İnşa Et butonuna tıkladığınızda Ev,Ekonomi,Eser,Dini-Kültürel ve Dekor olarak sekmeler açılacaktır. Hangi binayı veya dekoru kurmak istiyorsanız üzerine gidip tıklayın. Ancak o yapının gereksinimlerine (altın,mutluluk,şan,seviye..vb) yeteri kadar sahip olduğunuzdan emin olun. Binanın gereksinimlerini resminin üzerine geldiğinizde görebilirsiniz.

Soru :
Evler ne işe yarar? Nasıl ev kurabilirim?


Cevap :
Evler hükümdarlığınızı genişletebilmeniz ve eser inşa edebilmeniz için gereken nüfusu sağlar. Ev inşa etmek için İnşa Et botununa tıklayın ve Ev sekmesini seçin. Buradan seçtiğiniz evi kurabilmeniz için o evin gerektirdiği kadar enerjinizin,seviyenizin ve altınınızın olması gerekmektedir. Eğer bunlar yeterli ise evinizi haritanızda boş bir alana yerleştirebilirsiniz. İnşa etmek için; binanın yerini belirledikten sonra üzerinde kaç kez tıklamanız gerektiği çıkacaktır. Ancak her tıklama 1 enerjinizi azaltır.Soru :Ekonomi binaları ne işe yarar? Nasıl ekonomi yapıları inşa edebilirim?

Cevap :Ekonomi yapıları, binaları almanızda kullanacağınız altını kazandırır. İnşa Et menüsünde Ekonomi sekmesinden inşa etmek istediğiniz binayı kurmak için yeterli seviyeniz,altınınız ve işçiniz varsa, binayı seçip haritanızdaki boş bir alana yerleştirebilirsiniz. İnşa etmek için ise binanın yerini belirledikten sonra üzerinde kaç kez tıklamanız gerektiği çıkacaktır. Ancak her tıklama 1 enerjinizi azaltacaktır.

Soru :Dini-Kültürel binalar ne işe yarar? Nasıl dini-kültürel bina inşa edebilirim?

Cevap :Nüfusunuzu arttırmanız için halkınızın mutlu olması gerekiyor. Dini-Kültürel binalar da halkınızın mutluluk seviyesini yükseltir. İnşa Et menüsünde Dini-Kültürel sekmesinden inşa etmek istediğiniz yapıyı yeteri kadar altınınız ve seviyeniz varsa seçip haritanızda istediğiniz bir yere yerleştirebilirsiniz. İnşa etmek için ise binanın yerini belirledikten sonra üzerinde kaç kez tıklamanız gerektiği çıkacaktır. Ancak her tıklama 1 enerjinizi azaltacaktır. Bu binaların inşasının tamamlanıp mutluluk vermesi için arkadaşlarınızı çalışan olarak işe almanız gerekir.


Soru :Eserler ne işe yarar? Nasıl eser inşa edebilirim?

Cevap :Eserler hükümdarlığınızın şanını arttıran ve her hükümdarlıkta sadece bir tane bulunabilecek özel yapılardır. Eser inşa edebilmek için eserin gerektirdiği nüfusa ve işçi sayısına ulaşmanız, ayrıca bazı özel malzemeleri de arkadaşlarınızdan istemeniz gerekir. Tüm bunlar tamamlandığında İnşa Et menüsü Eser sekmesinden eseri alıp istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. İnşasını tamamlamak için eserin gerektirdiği özel malzemeleri arkadaşlarınızdan isteyebilir veya Elmas At karşılığında alabilirsiniz.Soru :Dekorlar ne işe yarar? Nasıl dekor kurabilirim?

Cevap :Dekorlar Tarih bölümündeki sahnelerin kilitlerini kaldırmanız için gereken şanı kazandırır. Dekor kurmak için yeterli altınınız ve seviyeniz varsa istediğiniz dekoru İnşa Et menüsünden seçip haritanızda istediğiniz alana yerleştirebilirsiniz.

Soru :
Envanter ne işe yarar? Nasıl kullanırım?
Cevap :Envanter; satmak istemediğiniz fakat haritanızda yer kaplamasını da istemediğiniz her türlü bina ve dekorunuzu tutabileceğiniz alandır. Bir binayı envantere atmak için Araçlar menüsünden Envanter butonunu seçtikten sonra istediğiniz binanın üzerine gelip tıklamanız yeterlidir. Envanterdeki bir binayı geri haritaya yerleştirmek içinse, Envanter butonuna tıklayıp istediğiniz binayı tekrar haritaya koyabilirsiniz.

Soru :
Binalarımın yerini değiştirebilir miyim veya binalarımı satabilir miyim?
Cevap :Evet binalarınızı istediğiniz zaman satabilirsiniz veya yerini değiştirebilirsiniz. Bunun için Araçlar butonuna tıklayıp "Sat" veya "Yer Değiştir" ikonlarını kullanabilirsiniz.

Soru :
Binaların üzerinde çıkan altın ve kişi simgeleri nedir?
Cevap :Üzerinde altın simgesi çıkan binalar o binadan belirli bir miktarda altın toplayabileceğinizi gösterir. Kişi simgesi ise o evden belirli miktarda kişi toplayarak nüfusunuzu arttırabileceğinizi gösterir.


Soru :
Nüfusumu nasıl arttırabilirim?
Cevap :İnşa ettiğiniz evler belirli süre sonlarında belirli sayıda nüfusunuzu arttırır. Her ev çeşidi için bu süreler değişiklik göstermektedir. Evlerin üzerine geldiğinizde kaç dakika içinde nüfus arttırabileceğinizi görebilirsiniz. Sürenin sonunda üzerinde ikon çıkan eve tıklayarak nüfusunuzu arttırabilirsiniz.
Soru :Nasıl altın kazanabilirim?
Cevap :Ekonomi binaları kurmak ve tarih bölümündeki saklı nesne bulma oyunları size altın kazandıracaktır. Ekonomi binaları belirli sürelerde altın verir ve üzerinde ikon çıkan yapıya tıkladığınızda altın toplarsınız. Tarih oyunlarını oynamanız da altınınızı arttıracaktır. Ayrıca İnşa Et menüsündeki Kaynaklar sekmesinden belirli miktarda Elmas At karşılığında altın alabilirsiniz.

Soru :
Mutluluk ne işe yarar? Mutluluğumu nasıl arttırabilirim?
Cevap :Dini-kültürel binalar inşa etmeniz mutluluğunuzu arttıracaktır. Her dini bina, inşası tamamlandığında belirli miktarda mutluluk verecektir. Eğer nüfus-mutluluk göstergesi yandaki resimde görüldüğü gibi gülen bir ikonsa halkınız mutlu demektir. Bu durumda nüfusunuzu arttırabilirsiniz. Ancak ikon kırmızı ise dini-kültürel bina yaparak mutluluğu arttırmanız gerekir. Nüfusunuzu daha çok arttırabilmeniz için mutluluğunuzu arttırmanız gerekir.

Soru :
Enerji nerelerde kullanılır? Enerjimi nasıl arttırabilirim?
Cevap :Tüm binaları inşa etmeniz,kaynak toplamanız ve tarih bölümündeki oyunları (sahneleri) oynamanız için enerji gereklidir. Enerji arttırmanın üç yolu vardır. İlki,arkadaşlarınızdan enerji göndermelerini istemektir. İkinci yol ise beklemektir. Belirli bir süre beklediğinizde enerjiniz artacaktır. Diğer bir yol ise İnşa Et menüsü Kaynaklar sekmesinden Elmas At ile enerji almaktır. Ayrıca her seviye atladığınızda enerjiniz de tamamen dolacaktır.

Soru :Şan ve tecrübe nerelerde kullanılır,ne işe yarar?
Cevap :Şan, eser inşa edebilmek ve tarih bölümünde yeni oyun(sahne) açmak için gereklidir. Tecrübe puanınız ise seviye atlamanız için kullanılır.

Soru :
Şanı nasıl arttırabilirim?
Cevap :Şanınızı arttırmak için dekor kurabilirsiniz. Ayrıca inşa ettiğiniz eserler de şanınızı arttıracaktır.
Soru :Nasıl işçi alırım?
Cevap :İşçi almak için komşularınızı ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz bir komşunuz size 1 Enerji ve 1 İşçi kazandırır. Bu komşunuzu tekrar ziyaret edebilmeniz için 8 saat geçmesi gereklidir. İnşa Et menüsü Kaynaklar sekmesinden Elmas At karşılığında İşçi alabilirsiniz.
Soru :İşçi nerede kullanılır?
Cevap :İşçiler ekonomi binaları ve eser inşa etmek için gereklidir. Yandaki resimde görüldüğü gibi her seviyede belirli sayıda işçiye sahip olabilirsiniz.

Soru :Elmas At ne işe yarar?
Cevap :Elmas At; bazı özel yapıların inşasında, verilen görevlerin tamamlanmadan bitirilmiş sayılmasında, eserlerin gerektirdiği malzemelerin satın alınmasında, dini-kültürel binalara çalışan alınmasında ve daha fazla enerji,işçi veya altın alınmasında kullanılır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.