Nihayet ROG Ally X alabilirsiniz.

ASUS, geçtiğimiz ayın başlarında duyurulan yeni el tipi oyun bilgisayarı ROG Ally X'i sonunda piyasaya sürdü.

Nihayet ROG Ally X alabilirsiniz.

Bu model, geçen yılki ROG Ally'nin yerini almıyor; daha çok orijinal modelin eksikliklerini gideren daha pahalı bir varyant olarak karşımıza çıkıyor. ROG Ally X'in en büyük geliştirmesi, önceki modeldeki 40Wh bataryadan 80Wh bataryaya geçiş yapılması. ASUS, yeni modelin batarya ömrü hakkında kesin bir bilgi vermese de, orijinal modelin neredeyse iki katı bir performans sergilemesini bekleyebiliriz.

Depolama ve bellek alanında da önemli iyileştirmeler yapılmış. ROG Ally X, önceki modeldeki 512GB PCIe NVMe SSD depolama yerine 1TB PCIe NVMe SSD depolama ile geliyor. Dahası, daha yaygın kullanılan M.2 2280 boyutunda sürücüler kullanılıyor, bu da sürücüyü yükseltmeyi daha ucuz ve kolay hale getiriyor. Bellek ise 16GB 6400MHz LPDDR5'ten 24GB 7500MHz LPDDR5'e yükseltildi. Bu sayede, GPU'ya daha fazla bellek tahsis edilebilirken işletim sistemi ve diğer uygulamalarla mücadele etmek zorunda kalmayacaksınız.

ASUS, dahili soğutma sisteminde de çeşitli değişiklikler yaptı. ROG Ally X, daha ince ama %10 daha fazla hava akışı sağlayan yeni fanlar kullanıyor. Yeni tasarım, oyun oynarken ekranı serin tutmak için hava akışını ekrana yönlendiriyor. Şirket, ayrıca orijinal modelde egzoz menfezine yakınlığı nedeniyle arızalanma eğilimi gösteren microSD kart yuvasının yerini de değiştirdi.

Dış görünümde de değişiklikler yapılmış. İlk bakışta benzer görünse de, gövde daha yumuşak kıvrımlara sahip. El tutacakları daha derin ve daha güvenli, rahat bir tutuş sağlıyor. Joystick ve kontrol düğmelerinin konumu daha kolay geçiş sağlamak üzere ayarlandı. Joystickler, daha iyi geri bildirim sağlamak ve daha uzun ömürlü olmak üzere iyileştirildi. Yön pedi, dairesel hareketler sırasında daha az yapışkan olacak şekilde yeniden tasarlandı. Parmak izi sensörü, daha kolay bulunması için içe doğru oyulmuş. Son olarak, arka düğmeler kazara basılmaları azaltmak için küçültüldü.

Bağlantı özelliklerine gelince, ROG Ally X, USB-C + ROG XG Mobile Interface bağlantı kombinasyonunu, biri Thunderbolt 4 ve diğeri USB 3.2 Gen 2 olan çift USB-C portuyla değiştiriyor. Tüm bu değişikliklerin maliyeti olarak, ROG Ally X, orijinal modelden 68g daha ağır, 678g ağırlığında.

Değişmeyen özelliklere bakacak olursak, ROG Ally X, orijinal modelde olduğu gibi Ryzen Z1 Extreme yonga seti ile geliyor (X için non-Extreme varyantı bulunmuyor). Ayrıca, 7 inç 1080p 120Hz IPS LCD ekran ve AMD FreeSync Premium yine aynı. Hoparlörler ve kablosuz bağlantı da değişmemiş. Kutu içinde yine 65W şarj cihazı bulunuyor. Yazılım, ASUS Armoury Crate SE'nin yeni bir sürümüyle güncellenmiş (bu, orijinal modele de gelecek) ancak hala Windows 11 Home üzerinde çalışıyor.