Oyun

OUYA oyun dünyasına bomba gibi gelecek!

OUYA CEO'su oyun dünyasının yeni karakteri hakkındaki soruları cevaplıyor.

OUYA oyun dünyasına bomba gibi gelecek!

Günümüzün video oyunları daha önce olmadığı kadar büyük, flaşlı ve etkileyici. 80'lerin sonlarına dönecek olursak her yıl yeni bir konsol piyasaya sürülüyordu ancak heyecan verici bir gelişme yaşanmıyordu.

Oyuncular yeni oyun konsolları istiyor. Hacklenerek Android oyunlarını bünyesinde bulunduracak olan Kickstarter projesi OUYA 99$'dan satışa çıkacak. OUYA CEO'su yaptığı açıklamada oyun severlerin beklentilerini karşılayacaklarını ve bu cihazın dağıtımına güvendiklerini belirtti.

1343705746_ouya-controller-640.jpeg

40,000 Kickstarter ziyaretçisi tarafından 5 milyon dolara sahip olmuştu. Bu proje ile bağımsız oyun geliştiricilerinin de artması bekleniyor. Mart 2013 yılında beklenen 'nın 80,000 ünitesinin satışa çıkacağı belirtiliyor. Şimdiye kadar Kickstarter projelerinin %25'i dağıtıma çıkmaya hak kazanmıştı.

Bu oyun dünyasındaki ilk açık bağımsız market olmayacak. Hatırlayacak olursak Microsoft Indie Games kanalıyla Xbox 360 için de bazı olanaklar sunmuştu.

1343705767_1342161004ouya-controller-2012-07-11-600.jpg

Peki Mart 2013'te 80,000 üretilmesi düşünülen cihazın üretim aşaması nasıl olacak?

OUYA CEO'su  yaptığı açıklamalarda yeni içeriklerle oyun dünyasına giriş yaptıklarını ve amiral gemisinin kalkışa hazır olduğunu belirtti. Üretim aşamasında ve finans konusundaki eksiklerinin hemen hemen ayarlandığını belirtti. Ayrıca Kickstarter proje sahibi Yves Behar'ın tasarımda da bazı değişikliklere gittiğini belirtti.

1343706006_1342160972ps-move-art-shot-rm-eng.jpg

Yürüdüğümüz yol engebeli, ancak şirketimiz bu engelleri aşacaktır, ifadeleri kullanıldı. Ayrıca proje hakkında bazı sorular da cevaplandı. Konsollar hakkında neden bu kadar gizliden yürütüldüğü merak ediliyordu. Konsept tamamlandıysa neden hala duyurulmadığı soruldu. CEO'nun verdiği cevap, Yves Behar'ın üretim tamamlanana kadar tasarımın da gizli tutulması gerektiğine inandığı şeklindeydi.

1343706027_220px-yvesbehar.jpg

Xbox Live Indie Games Channel'in fakir oyun kütüphanesi oyun alanında içeriğin ilk öncelik olması gerektirdiğini gösterdi. Siz kendi oyun konsolunuz için içeriğe önem veriyor musunuz, şeklinde bir soru soruldu. Elbette içeriğin ilk öncelikleri olduğunu ve oyun alanında ilgi gören oyunların geliştirilmesi üzerinde çalıştıkları belirtildi. Oyun keşfinde farklı bir geri besleme yöntemlerinin olduğunu belirtti.

1343706039_ouya-e1343425054134.jpeg

Android oyunlarının hareket sensörlü versiyonları için nasıl bir yöntem izleyecekleri soruldu.

Ancak sistemlerinin accelerometer yani hareket sensörü bulundurmayacağını kullanıcıların beklediği gibi hızlı, atik, D-Pad, dokunmatik ekran bulunduran bir konsol olacağını söyledi.

OUYA hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de korsan oyunların nasıl önleneceği yönündeydi. OUYA CEO'suna yöneltilen soruda OUYA'nın hacklenebilir özelliğinin korsan yayınların girişine müsaade edip etmeyeceği soruldu. Ancak OUYA'ya giren her içerik serverlar tarafından kimlik tespiti yapılarak girilecek ve eğer kullanıcılar cihazlarını rootlarsa onlara ek oyun seçeneklerine giriş izninin bulunmayacağını belirtti.

Ayrıca planlarının yolunda gittiğini ve belirtilen tarihten ertelenmesi gibi bir durumun olmadığını da ekledi.

Yorumlar
Misafir
diger konsollardan dedigi gibi ucuz olursa fiat olarak turkiyede ozellikle fiat ucuz yetenekleri diger konsollar gibi olursa talep gorcektir kesin yurtdısında zaten boyle seyler sorun degil pek fiat olayları
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.