Oyun

Oyun içinde hile yaptı 6 ay hapis cezası aldı!

Sanal dünyada yaptıklarınızdan; gerçek dünyada sorumlusunuz.

Geçtiğimiz sene başlarında Türkiye’nin lider oyun firması Joygame’in PC Online oyunu Wolfteam içerisinde karakter ve öğe çalan bir yazılımı geliştiren, yayan, satan ve/veya dağıtan bir hacker’a İstanbul Anadolu 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, bu eylemlerinden dolayı Türkiye’de ilk kez hapis cezası verilmişti. Emsal niteliğinde kabul edilen konuyla ilgili bu ilk karar sonrasında, oyunlardan karakter veya öğe çalan, oyun hack veya hile programlarını üreten, yayan, satan veya dağıtan kişilerin hapis cezası almasının da önü açılmış oldu.

1426588617_wolfteam-logo-3.png

6 ay hapis cezasıyla sonuçlanan bu davadan sonra, ikinci ceza da kısa süre evvel geldi. Daha önce S2 Son Silah oyunu içerisinde de, Wolfteam oyunu içerisinde de 3. parti programları geliştiren ve yayan “mawi veya maviware nicklerini kullanan Ç.K. isimli kişi Joygame avukatları tarafından açılan ve takip edilen dava sonucunda 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cumhuriyet Savcılığının talebi ve mahkeme kararı ile hakkındaki şikayete ve kuvvetli suç şüphesine istinaden konuyla ilgili olarak evi aranan, bilgisayarlarında ve diğer veri taşıyıcılarında inceleme başlatılan, polis ve savcılık tarafından ifadesi alınan, bilirkişi raporlarıyla da suçu tespit edilen Ç.K. davası ile Wolfteam, Türkiye’de ikinci kez oyuna haksız müdahale sonucunda hapis kararı çıkartmış oldu. Bu kararlarla, oyun sektöründe yeni bir döneme girildi ve 3. parti program üreten, yayan ve satanlar hakkında hapis cezaları verilmeye başlandı. Joygame tarafından oyun hack veya hile programlarını üreten, yayınlayan veya satanlara karşı başlatılan diğer hukuk ve ceza davalarının da kısa sürede sonuçlanması bekleniyor.

Joygame'in konu ile ilgili yaptığı açıklama ise şöyle:

Belirtmek isteriz ki bu sonuçlar ve mahkeme kararları gururla paylaşıp göğsümüzü kabarttığımız bir durum veya sonuç değildir. Bireysel olarak gerçekten üzülsek de; şirket olarak çalışanlarımızın emeklerini korumak, milyonlara verdiğimiz hizmet kalitesinin devam ettirilmesini sağlamak, onlara verilen rahatsızlığı önlemek, ödeme yapan oyuncularımıza haksızlık yapılmasını engellemek ve sonuçta reel ya da dijital, yapılan hırsızlığa karşı dik durmak adınadır. Bu vesile ile dijital oyunlarda hack veya hile programlarının üretilmesi, yayınlanması veya satılma eylemlerinde bulunanlara karşı hukuki mücadelemizin kararlılıkla sürdürüleceğini tüm ilgililerle paylaşmak isteriz.

Yorumlar
PAZARGOK
PAZAR31
Cevapla
eFEADASDWQDs
veylğ,s
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.