Oyunculara kötü haber Çin'den geldi!

Çin'de alınan bir kararla oyunculara bazı sınırlamalar getirildi. İşte o sınırlamalar.

Oyunculara kötü haber Çin'den geldi!

Oyun günümüz gençliğinin en büyük eğlencelerinden biri. Sadece eğlence değil milyar dolarlık bir endüstri haline gelen bu pazarda dünya çapında milyonlarca genç ve yetişkin her gün oyun oynuyor.

Çin'de alınan bir karar ise oyuncuları biraz üzecek cinsten. Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi, reşit olmayan çocuklar için çevrimiçi oyunlarda sınırlamalar getiren bir bildiri yayınladı. 1 Eylül'de oyun şirketleri, oyun süresini haftada üç saatle sınırlamak zorunda kalacak. Bu günler Cuma, Cumartesi ve Pazar olacak ve reşit olmayanlar sadece bu günlerde birer saat (20.00'den 21.00'e kadar) oyun oynayabilecek.

Bu yeni kısıtlamalarla Çinli yetkililer, çevrimiçi oyunlarla yeni bir mücadele başlattıklarını duyurdu. Ulusal Basın ve Yayın İdaresi'ne göre, çevrimiçi oyunların reşit olmayan çocukların hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı üzerinde etkisi bulunuyor.

Bu zaman sınırlarını uygulamak için oyun şirketleri gerçek isme dayalı bir kayıt sistemi kurmak zorunda kalacaklar. Tencent 2018 yılında popüler mobil oyunu Honor of Kings'in süresini sınırlamak için benzer bir sistem kullanmaya başladı.

Kullanıcılar bu kimlik doğrulama sisteminden geçmesi gerekecek. Bu yeni sistem ise gerçek adınızla ilişkilendirilmiş yalnızca bir hesaba sahip olabileceğiniz anlamına geliyor. Düzenleyiciler, oyun şirketlerinin yerel düzenlemelere uyup uymadığını kontrol edecek.

Yeni kuralların çevrimiçi oyunları nasıl etkileyeceğini şimdiden öngörmek zor. Öte yandan bu yeni kuralın Çevrimiçi tek başına oynanan oyunları da kapsayıp kapsamadığı bilinmiyor. Benzer şekilde, konsol oyunlarının ve yabancı oyunların yeni gerçek isme dayalı kayıt sistemini uygulamak zorunda olup olmayacağı da belli değil.

Haberin ardından Tencent bir açıklama yaptı Açıklamada " Tencent güçlü desteğini dile getirdi ve yeni düzenlemenin gerekliliklerini mümkün olan en kısa sürede uygulamak için her türlü çabayı gösterecektir” dedi.