Oyun

PlayStation 4 Xbox One Çekişmesinde Son Durum

Playstation 4 ve Xbox One Satış Rakamlarında Son Durum Dikkat Çekici


Yeni nesil konsolların çıkmasayla birlikte Playstation 3 ve Xbox 360 konsolları iyisiyle kötüsüyle geride kaldı. Eski nesil olarak adlandırabileceğimiz konsollar, yerlerini Playstation 4 ve Xbox One konsollarına bıraktı. Bu iki konsolda PC benzeri donanımsal yapılarıyla oyun yapımcılarını için daha büyük potansiyele sahip olmayı başardı.

Özellikle Playstation 3 konsolu piyasada bulunduğu dönemde CELL mimarisi ile hazırlanan yapısı sebebiyle 3. parti oyun yapımcılarına ciddi zorluklar yaşatırken, Sony, yeni nesilde bu hatadan dönmeyi başardı. Bunun meyvesini de rakibine oranla elde ettiği daha yüksek satış rakamlarıyla almayı bildi. 

Her iki konsolda x86 mimarisini baz alan donanımlara sahip iken, Playstation 4'ün Xbox One'a kıyasla daha güçlü olduğunu belirtmek gerekiyor. 

1447240281_ps4-vs-xbox-one1.jpg

Teknik anlamda üstünlüğü elinde tutan Playstation 4, satış rakamlarında da rakibinin önünde yer almayı sürdürüyor. Piyasada bulundukları süre içinde satış rakamlarında hep önde olan Sony, 2015 yılının 3. çeyrek diliminde de bu üstünlüğünü devam ettiriyor.

Playstation 4 ve Xbox One Satış Rakamlarında, Sony Üstünlüğü Sürüyor

2015 yılının Temmuz ve Eylül ayları arasını kapsayan 3. çeyreklik dilimde 4 milyon konsol satışı yapan Sony, 1.85 milyon konsol satışı yapan Xbox One'a ciddi bir fark atmış durumda. Nintendo'nun hayal kırıklığı yaşatan konsolu Wii U ise 0.72 milyon gibi düşük bir rakamda kaldı. Bu dilimde Playstation 4 konsolunun Xbox One'a göre 2 kattan daha fazla bir satış yaptığını söylemek mümkün.

1447240632_ps4vsxbox.jpeg

Toplam satışlara bakıldığında da Playstation 4 oyun konsolunun çok ciddi bir üstünlük sağladığı ve yeni nesildeki "Lead Platform" olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sondan başa doğru gidecek olursak, Nintendo Wii U konsolunun 10.74 milyon satıldığını görmekteyiz. Microsoft'un XBox One konsolonun ise 15.03 ile 17.3 milyon arası bir satış rakamı elde ettiği belirtiliyor. Sony'nin bu defa yüzünü fazlasıyla güldüren konsolu Playstation 4'ün ise toplam satış rakamı 29.3 milyon olmuş durumda. 

1447240912_ps44.png

Her iki konsolunda önümüzdeki dönemde satışlarını ciddi şekilde arttırma ihitmali olan oyunları pazara sunulacak. Playstation 4 cephesinde, Uncharted 4 A Thief's End, Street Fighter 5, Horizon Zer Down gibi oyunlar merakla beklenirken, Xbox One cephesinde ise Gears of War 4 ve Quantum Break gibi oyunlar ilgi çekecek ve buna ek olarak Xbox One konsoluna gelecek olan güncelleme ile konsolun işletim sistemi Windows 10 tabanlı olacak. Bu detayların konsol satışlarına nasıl bir etkisi olacağını zaman içinde göreceğiz. 

Kaan ARLI

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.