PlayStation 5 teknik özellikleri açıklandı! Xbox Series X daha güçlü!

Oyun severlerin merakla beklediği PlayStation 5 tanıtıldı. Sony düzenlediği etkinlikte PS5 teknik özelliklerini anlattı. İşte PS5 özellikleri ile tüm detaylar!

PlayStation 5 teknik özellikleri açıklandı! Xbox Series X daha güçlü!

Bu yılın sonlarında satışa sunulması beklenen PlayStation 5’in teknik özellikleri açıklandı. Sony düzenlediği özel bir etkinlikle PlayStation 5 özellikleri ile ilgili tüm detayları açıkladı.

Sony’nin yeni nesil konsolu pek çok etkileyici özellikle gelecek. PlayStation 5’in fark yaratacağı nokta ise hız olacak.

PS5 teknik özellikleriyle göz dolduruyor

PlayStation 5’in teknik özelliklerinin detaylandırıldığı sunumda, ağırlıklı olarak SSD üzerinde duruldu. Paylaşılan bilgilere göre PlayStation 5, PlayStation 4’e oranla 20 kat daha hızlı olacak. Oyunlar PS4’e oranla çok daha hızlı çalışacak. Örneğin PS4’te Spider-Man oynarken 100 saniyede yüklenen ekran, PlayStation 5’te sadece 1 saniyede yüklenecek. Yani PS5 yükleme ekranı tarafında PS4’ten 100 kat hızlı olacak.

PlayStation 5 teknik özellikleri açıklandı! Xbox Series X daha güçlü! - Resim : 1

Sunumu gerçekleştiren PS5 baş sistem mimarı Mark Cerny, PS4’te yer alan HDD teknolojisinin yapımcıları kısıtladığını söyledi. Yeni gelecek olan SSD teknolojisi ile sınırların tamamen ortadan kalkacağını ve yapımcıların hayal ettikleri herşeyi yapabileceklerini belirtti.

Cerny kullandıkları SSD teknolojisinin mevcut PC’lerde kullanılandan da çok daha hızlı olacağının da altını çizdi.

PlayStation 5 ile oyunların işlenmesi de farklı bir boyuta ulaşacak. Konsolun içerisinde yer alan 16GB DDR6 RAM sayesinde oyunların işlenmesi PS4’e oranla 30 kat daha hızlı gerçekleşecek.

PlayStation 5, önceki nesillerde yer alan oyunları da destekleyecek. Cerny, PlayStation 5’i yaparken eski konsollarla da uyumlu olmasını ön planda tuttuklarını söyledi. Buna göre PS5, PlayStation 2, 3 ve 4 için çıkmış oyunları oynatabilecek. Örneğin PS2’de unutamadığınız bir oyunu PS Store üzerinden indirerek PlayStation 5’te oynamaya devam edebileceksiniz.

PlayStation 5 teknik özellikleri açıklandı! Xbox Series X daha güçlü! - Resim : 2

Sony, PlayStation 5’te GPU tarafında AMD tarafından geliştirilen bir ekran kartı kullanıyor. Aynı şekilde konsolun diğer parçalarında da AMD alt yapısından yararlanılmış. Bu sayede ortaya Geometry Engine isimli bir teknoloji çıkmış. Bu teknoloji oyun yapımcılarının hayal ettikleri herşeyi sanal dünyaya taşımalarına imkan sağlayacakmış.

PlayStation 5’te ses tarafında da önemli gelişmeler oyun severleri bekliyor. Gelecek olan yeni 3D ses teknolojisi sayesinde oyuncular oyunu oynamakla kalmayacak, adeta yaşayacak. PS5, genel olarak kulaklıkla alabildiğiniz ses kalitesini, televizyondan sunacak. Örneğin uzay gemisinde geçen bir oyunda, kendinizi evinizde değil, o uzay gemisinde hissedeceksiniz.

PlayStation 5 teknik özellikleri açıklandı! Xbox Series X daha güçlü!

Özetle PlayStation 5 RDNA 2 mimarili 10.28 TFLOPs gücünde bir GPU ile gelecek. Konsolda Zen 2 3.5GHz hızında bir işlemci ve 16GB DDR6 RAM bulunacak.

Konsolda 825GB SSD yer alacak. Ayrıca genişletilebilir bir SSD slotu da sunulacak. Bu sayede konsolun depolama alanını genişletmek de mümkün kılınacak.

Dip not olarak belirtelim. Xbox One Seriex X’te 12TFLOPs GPU, 8 çekirdekli 3.8GHz işlemci ve 16GB DDR6 RAM bulunuyordu. Yani Xbox One Series X, PlayStation 5’ten bir tık daha güçlü diyebiliriz.