Oyun

PS5 ve Xbox Series X oyun fiyatları belli oldu! Yine zam, yine zam!!!

Bu yılın sonunda çıkacak olan yeni nesil konsollar için oyun fiyatları netleşti. İşte PS5 ve Xbox Series X oyun fiyatları ile ilgili detaylar.


Artık yeni nesil konsollar için geri sayıma geçmiş durumdayız. Büyük bir aksilik yaşanmazsa, yani dünyaya meteor falan çarpmazsa PS5 ve Xbox Series X bu yılın son çeyreğinde raflardaki yerlerini almış olacak.

Yeni nesil konsolların çıkmasıyla birlikte, yeni oyunlar da satışa sunulacak. Malum kısa süre önce hem Xbox Series X, hem de PS5 için geliştirilen oyunlar görücüye çıkmıştı. Peki PS5 ve Xbox Series X oyun fiyatları ne olacak?

PS5 ve Xbox Series X oyun fiyatları belli oldu! Yine zam, yine zam!!!

Hali hazırda oyunlar belli fiyat aralıklarında satılmakta. Yani 49 dolar ile 59 dolar bandında değişen fiyatlarla karşılaşıyoruz. Elbette ülkemizdeki fiyatlar biraz daha farklı oluyor.

Lakin yurt dışına baktığımızda yeni çıkan bir oyun için belirlenen etiketler bu şekilde. Yani şimdiye kadar hiçbir oyun kalkıp da 60 dolardan satılmadı. Elbette burada özel sürümleri muaf tutuyoruz.

Yeni nesil konsollarda ise oyun yapımcıları standart fiyatlara zam yapmayı düşünüyorlar. Zaten 2K Games daha önce yeni nesil konsollar için geliştirdiği oyunlar için 69 dolar talep edeceğini açıklamıştı. Nitekim 2K Games’in bu kararına diğer yapımcılar da destek verdi.

Yeni nesil konsollar için oyun geliştirmenin hayli maliyetli olduğunu açıklayan yapımcılar, fiyatların 69 dolar olmasının makul olacağını savundu.

Aslında bu durum yurt dışındaki oyun severler için çok da önemli değil. Zira 60 birim verdikleri oyuna 70 birim verecekler. Lakin söz konusu Türkiye olunca işler biraz değişiyor. Çünkü yurt dışındaki 10 birimlik bir zam ülkemize 100 birim ve üzeri bir yansıma yapıyor.

Yani şu anda yeni çıkan oyunlar 400 ile 500 TL arasında satılırken, PS5 ve Xbox Series X ile birlikte bu fiyat aralığı 600 ile 700 TL dolaylarına kadar yükselebilir.

Doğal olarak normal şartlarda bir oyun için 700 TL gibi bir ücret ödemek hiçbir oyun severin hoşuna gitmeyecektir. Lakin mevcut vergi sisteminde yapacak başka bir şey yok diyebiliriz.

Yorumlar
Tamer
Yıl 2020, hala aynı sorunları yaşıyoruz. Yahu zaten bir oyun 500 ü ve üzerini bırak. 50, 60 TL iken bile biz oyun almakta çok zorlanıyorum artık imkansız. Yani ps5 de xbox da benimm için tarihin karanlık dehrizler ine gömülmüştür. Yine PC ye...
Cevapla
2bin aç gözlü.
Yani doların katsayısı birim fiyatına göre değişmiyor. Biz de eskiden 60 birim vereceğimiz şeye şimdi 70 birim vereceğiz öyle olursa. Gereksiz boş. Adamların pisliği. 2k sanki bütün oyunları çok güzel yapmış gibi ya da 70 birimi hakeditormuş gibi , oyun içine 'Xp yi bile parayla satın alın lütfen nolur yalvarırım yoksa zaten gelişemezsiniz hahaha' butonu koymamış gibi davranmayın.
Cevapla
yalçın
ps5 grafik gücünü birkaç sene sonra gösterecektir. her zaman olduğu gibi
Samet
Ps5 grafiklerin ps4 ile çok kıyasladım, ve yeni oyun içi açılar özelliklere baktım öyle abartılacak bir büyütülecek bir albenisi yok.
Soruya cevap ver
Vergi demişsin canım kardeşim. PSN network üzerinde 29 liraya PES ve FIFA aldık. Diyelim ki hiç kar etmediler ve tamamı vergi. Oyun vergiden dolayı nasıl 700 TL olsun. Firsatciligin yeni adı bu ve bu sefer bu tedarikçilerle tıpkı diğerlerinde olduğu gibi savaş açıp yüklü cezalar ödemesini sağlayacağım. Ödeyecekleri ceza kazanacakları paradan çok olunca rahatsız olurlar sen canını sıkma.
Cevapla
arifaslanturk
fakir Arif için ps5 devri başlamadan bitmiştir
Cevapla
Emre
Bir konsolmu alıcan bir tanede devlete al, 1 şişe kolamı alıcan 2 şişe devlete al. Halk olarak bu boktan durumu hakediyoruz inş.dahada beter olur çünkü bizim halk dibe vurmadan ne kadar boka battığını farketmez.
Cevapla
Ömer
Dışardan alıyorsan ödersin vergiyi. Kapitülasyon mu var memleket de vergisiz ithalat olsun
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.