Oyun

PUBG ve Fortnite yasakları çığ gibi büyüyor!

Irak hükümeti, popüler battle royale oyunları Fortnite ve Playerunknown's Battlegrounds'ın ülkede yasaklanmasına karar verdi.

PUBG ve Fortnite yasakları çığ gibi büyüyor!

Irak hükümeti, popüler battle royale oyunları Fortnite ve Playerunknown's Battlegrounds'ın ülkede yasaklanmasına karar verdi. Reuters adlı websitesinin haberinde yasaklanma sebebi bu iki oyunun "Irak toplumunun sağlığını, kültürünü, güvenliğini olumsuz etkilemesi ve çocuklara ve gençlere yönelik toplumsal ve ahlaki tehditler oluşturması" olarak belirtilmiş.

PUBG ve Fortnite yasakları çığ gibi büyüyor!

Şii din adamı ve 2004-2008 yılları arasında Irak'ta Amerika Birleşik Devletleri işgaline karşı direnen Mehdi Ordusu'nun başı Moqtada al-Sadr geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Playerunknown's Battlegrounds'ın bağımlılık yaptığını söylemiş ve hükümete oyunu yasaklama çağrısında bulunmuştu. "PUBG'de birkaç kişiyi öldürünce ne kazanıyorsunuz?

Bilgilendirici bir oyun veya savaşmanın doğru yolunu öğreten askeri bir oyun değil."
 
Reuters'ın raporuna göre, Irak halkı bu karara oldukça tepki göstermiş fakat Fortnite ve Playerunknown's Battlegrounds oynayamayacakları için değil. O da biraz etkilidir fakat asıl sebep Irak halkının bu yasağı hükümetin yersiz önceliklerinin bir simgesi olarak görmesi. Irak mezhep çatışmaları, yetersiz altyapı ve siyasi istikrarsızlıkla mücadele etmeye devam ederken ülke parlamentosu toplanmasından bu yana yalnızca bir kanun çıkardı o da Ocak ayında yayınlanan 2019 federal bütçe kanunu.
 
Geçtiğimiz hafta da Playerunknown's Battlegrounds "çocukları olumsuz yönde etkilemesi sebebiyle" Nepal'de yasaklanmıştı. 

Yorumlar
Doktor1
Yasaklanmamalı... Sadece 18 sınırlı koymalıydı, çünkü özgürlük kısıtlanmamalı... 18 yaş üstü eğlence amaçlı oynamak isteyenler var... Bütün yasaklanırsa tüm dünya eylem kaosu olur ve yeni çağa girer. Digital Çağı diyebiliriz...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.