PUBG yasaklandı! İşte sebepleri!

Hem Türkiye'de, hem de dünyada en çok oynanan yapımlardan biri olan PUBG için yasak kararı geldi. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

PUBG yasaklandı! İşte sebepleri!

Afganistan’ın yönetimini ele geçiren Taliban, birbirinden ilginç ve halkı için zorlayıcı kararlar almaya devam ediyor.

Taliban tarafından yönetilen Afganistan, git gide dünyanın geri kalanından soyutlanmaya devam ediyor. 2021 yılının Ağustos ayında Amerikan askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından yönetimi ele geçiren Taliban güçleri, ilk günden itibaren Afgan halı için sınırlayıcı kararlar almasıyla eleştirilere maruz kalıyor. Ancak tabi ki hükümetin bu eleştirileri dikkate aldığını söylemek de mümkün değil.

Taliban tarafından son alınan karara göre, bundan sonra ülke genelinde PUBG oynamak yasaklandı. Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan ve Afganistan’da da 100 binden fazla aktif oyuncusu bulunan PUBG için bu kararın verilmesinin sebebi ise, gençleri yanıltmak ve zamanlarını boşa harcatmak. Ayrıca ahlaksızlığa sevk ettiği suçlaması da var ki, bunun tam olarak hangi duruma istinaden söylendiği anlaşılmış değil.

PUBG yasaklandı! İşte sebepleri!

Peki bu karara uyulmama gibi bir durum söz konusu mu? Hemen cevap verelim, tabi ki değil. Bu aşamadan sonra olacaklar üç aşağı beş yukarı belli. Taliban kontrolündeki Afganistan yasalarına göre, telekomünikasyon şirketleri 3 ay içerisinde bu yasağı uygulamak ve PUBG trafiğini sonlandırmak zorundalar. Aksi halde şeriat kanunları devreye girecek ve Telekomünikasyon Bakanlığı yasağa uymayanlara ceza verebilecek.

Bakalım ülkenin en çok oynanan oyunlarından biri olan PUBG için getirilen bu yasak, Afgan halkı tarafından ve özellikle de gençlerce nasıl karşılanacak.