Oyun

Rekabet Kurumu Sony'ye 2.3 milyon TL ceza verdi

Rekabet Kurumu, Sony Eurasia'ya bayilerinin sattığı ürünlerin yeniden satış fiyatını belirlediği için 2.3 milyon TL ceza verdi.


Rekabet Kurumu'nun geçtiğimiz aylarda başlattığı soruşturma sonuçlandı. Türkiye'deki PlayStation konsol ve oyunlarını satan şirket olan Sony Eurasia kurumun açtığı soruşturmada suçlu bulundu. Buna göre sektördeki hakim durumunu kötüye kullandığı için şirkete 2.3 milyon TL ceza verildi.  

Rekabet Kurumu Sony'ye 2.3 milyon TL ceza verdi

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi: 

Sony Eurasia Pazarlama A.Ş. Hakkında Yürütülen Soruşturmaya İlişkin Nihai Kararın 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 49. Maddesi Uyarınca Açıklanması

Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.’nin, bayilerinin sattığı ürünlerin yeniden satış fiyatını belirleyerek 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma sonucunda; toplanan tüm delil, bilgi ve belgeler, düzenlenen rapor ve yazılı savunmalar değerlendirilerek, 22.11.2018 tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında 18-44/703-345 sayı ile aşağıdaki nihai karar alınmıştır:
- Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.’nin online satışlar bakımından bayilerinin yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine oyçokluğu ile,
- Bu nedenle, 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (a) bendi ve 7. maddesinin birinci fıkrası uyarınca 2017 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden,
- Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.’ye 2.346.618,62 TL idari para cezası verilmesine oybirliği ile, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verilmiştir. 

Rekabet Kurumu'nun açıklamasını internet sayfasından okuyabilirsiniz. 

Açıklamada da belirtildiği gibi karara itiraz hakkı bulunuyor. Öte yandan PlayStation oyunlarının fiyatları ile ilgili bir soruşturma Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılmıştı. O soruşturma ise henüz sonuçlanmadı. 

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Yunus
Bela geliyorum demez. Sevgili mustafa yiğit oku bu haberi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.