Oyun

Sağlık tedavilerinde yeni çözüm oyunlar!

Bu oyunlar depresif hastalar için iyi geliyor!

Sağlık tedavilerinde yeni çözüm oyunlar!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte oyunlar artık hayatımızın her anında yanımızda. Tüm dünyada milyonlarca bilgisayar kullanıcısının boş zamanlarını doldurmak adına her gün  saatlerce oyun oynadığını, yeni oyunları takip ettiğini biliyoruz.

Oynanılan binlerce oyunun sadece boş zamanları eğlenceye dönüştürme özelliğinin yanına insan sağlığını çok yakından etkileyecek bir çözüm daha getirildi. Özellikle depresyonda bulunan hastalar için geliştirilen tedavi yöntemi sonucunda oyunların insan üzerindeki etkileri giderek artmaya başladı diyebiliriz.  19 depresif özellikli yaşlı insan üzerinde yapılan araştırmaya göre haftada üç gün 30’ar dakika bilgisayar önünde özellikle golf, boks, beyzbol veya bowling oyunu oynamak iyi geliyor.

1339412353_665x300-copy.jpg

San Diego Sam and Rose Stein Enstitüsü'nde başlayan araştırmayla birlikte yaşları 73 ile 94 arasında değişen 19 depresif hastaya, haftada üç gün olmak üzere 30'ar dakika uygulanan oyun tedavisi yöntemi hastaların ruh ve psikolojik sağlığı açısından ilerleme katetmelerine sebep oldu. ‘American Journal of Geriatric Psychiatry’ adlı dergide yayımlanan ve sonuçları İtalyan medyasına yansıyan araştırmada, depresyona giren 19 kişiden 13’ündeki belirtilerde, düzenli olarak bilgisayar oyunu oynamaya başladıktan bir süre sonra yüzde 50’lik bir iyileşme görüldüğü vurgulandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.