Oyun

Sony merakla beklenen PS VR2 satışlarını açıkladı

Görünüşe göre PlayStation VR2, kullanıma sunulduktan sonraki haftalarda selefinden çok daha iyi sattı.

Sony merakla beklenen PS VR2 satışlarını açıkladı

Sony, kullanıma sunulduğu ilk altı hafta içinde neredeyse 600.000 PS VR2 birimi sattığını açıkladı. Bu, aynı zaman aralığı için PS VR satışlarından yaklaşık %8 daha fazla. Bu sayı yalnızca nisan başına kadar olan satışları kapsıyor, bu nedenle Sony bugünlerde büyük olasılıkla 600.000 eşiğini geçmiş durumda.

Sony, PS VR2'nin başarılı lansmanını duyurmanın yanı sıra gelecek planları hakkında da bazı bilgiler paylaştı. Görünüşe göre şirket, önümüzdeki birkaç yıl içinde PlayStation için yeni franchise'lar geliştirmeye giderek  bu alana daha fazla para yatırmayı planlıyor.

Sony merakla beklenen PS VR2 satışlarını açıkladı

2025 mali yılına kadar, eski ve yeni IP'ler arasında PlayStation Studios yatırımlarının %50’ye %50 oranında bölünmesini hedefliyor. Sunduğu grafiğe göre, son yıllarda çoğunlukla konsol için God of War ve Horizon gibi tanınmış franchise'lara odaklanıyor. Örneğin 2019'da yatırımlarının yalnızca %20’sini yeni mülklerin geliştirilmesine ayırdı. 2023 mali yılı için, çok fazla olmasa da hala mevcut IP'lere odaklanıyor: PlayStation Studios yatırımlarının %40’ı yeni franchise'lara gidecek.

Sony'nin daha fazla para yatırmayı planladığı bir diğer alan da Destiny 2 ve MLB: The Show gibi canlı hizmet oyunları. 2025 mali yılına kadar, PS5 yatırımlarının %60’ının canlı hizmetlere ve %40’ının geleneksel oyunlara gitmesini bekliyor. Ayrıca şirket, eklenti veya indirilebilir içerik satışlarının gelecekte artmaya devam etmesini bekliyor. Sony ayrıca PS5'in çok yakında tüm önemli ölçümlerde PS4'ü geçmesini beklediğini açıkladı. Şubat 2024'e kadar PS5'in daha fazla aylık aktif kullanıcısının yeni konsolda daha fazla saat oynayacağına inanıyor. Sony'nin daha fazla konsol piyasaya sürmek için tedarik zinciri krizini çözmesinin ardından 2022 mali yılı için tahmin ettiğinden daha fazla PS5 birimi sattığını da belirtmek isteriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.