Sony’i endişe sardı!

Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın alması sonucunda, Call of Duty serisinin yeni oyunlarının Xbox Game Pass'te yayınlanması, Sony'nin rekabet gücünü zayıflatabilir.

Sony’i endişe sardı!

Call of Duty: Black Ops 6'nın Xbox Game Pass'te yer alacağı ve abonelerin bu oyunu ekstra bir ücret ödemeden oynayabileceği duyuruldu. Bu, seri için büyük bir değişiklik ve bu durumun tüketiciler ve Xbox iş modeli üzerindeki etkileri merak konusu. Analist Piers Harding-Rolls, bu hamlenin Sony için "endişe verici" olabileceğini belirtti.

Harding-Rolls, GI.biz'e verdiği demeçte, Black Ops 6'nın Game Pass'e eklenmesinin, insanların Game Pass'e abone olmasını teşvik edeceğini ve eski aboneleri geri getireceğini söyledi. Çoğu yeni abonenin Game Pass Ultimate veya PC Game Pass'e kaydolacağını öngördü. Black Ops 6 gibi büyük bir oyunu Game Pass'e eklemenin Microsoft için "pahalı" olacağını, ancak uzun vadede akıllıca bir hamle olabileceğini belirtti. Bu adımın, Game Pass Console'dan Game Pass Ultimate'e geçişleri artırarak kullanıcı başına düşen ortalama geliri artırabileceğini düşündü.

Harding-Rolls, insanların Black Ops 6'nın erken erişimine sahip olabilmek için daha pahalı sürümlerini satın almayı tercih edebileceğini de belirtti. Activision'ın tarihsel olarak oyunun kampanyasını erken oynamak isteyenlere daha pahalı sürümler sunduğunu, Black Ops 6 için de benzer bir stratejinin kullanılabileceğini öne sürdü.

Ayrıca, Harding-Rolls, Microsoft'un Starfield için Game Pass abonelerinin erken erişim sağlayabilmesi adına 35 dolarlık bir yükseltme seçeneği sunduğunu ve bunun Black Ops 6 için de benzer bir şekilde premium gelir akışlarını artırabileceğini belirtti.

Black Ops 6'nın Call of Duty serisinin yoğun mikroişlem ögelerini taşıyacağına dikkat çeken Harding-Rolls, Microsoft'un tam oyun satışlarından elde edemeyeceği geliri, mikroişlemler yoluyla daha geniş bir kullanıcı kitlesine satma potansiyeline sahip olacağını söyledi.

PlayStation 5 üzerindeki etkilerine değinen Harding-Rolls, Call of Duty'yi PlayStation'da oynayanların "belirli bir ölçüde" rahatsız olacağını ve bunun Sony için bir endişe kaynağı olacağını ifade etti. Ancak, Call of Duty'nin ücretsiz battle royale oyunu Warzone'un varlığı nedeniyle bu rahatsızlığın geçmişe göre daha az olacağını belirtti.

Hem Xbox hem de PlayStation konsollarına sahip olan kullanıcılar için bu yıl Game Pass nedeniyle Xbox'ta oynamanın daha cazip olabileceğini, ancak çok platformlu hesaplar sayesinde kullanıcıların istedikleri zaman sistemler arasında kolayca geçiş yapabileceklerini söyledi.

Black Ops 6'nın 25 Ekim'de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yayın tarihi ve diğer bilgiler 9 Haziran'daki Black Ops 6 Direct etkinliğinde duyurulaca