Super Mario 3D World + Bowser’s Fury inceleme

Super Mario dünyasını 3D ile harmanlayan Super Mario 3D World + Bowser’s Fury inceleme konuğumuz oluyor. Nintendo Switch sahipleri bu oyuna bayılacak.

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury inceleme

Nintendo, Wii U’nun sevilen oyunlarını Nintendo Switch’e getirmeye devam ediyor. Switch’in Nvidia Tegra tabanlı işlemcisi sayesinde bir önceki nesilin oyunların grafiklerinde iyileştirmeler de yapan Nintendo, son olarak Super Mario 3D World’ü Switch’e uyarladı. Ancak Nintendo bu sefer oyunun grafiklerini elden geçirmenin yanı sıra Bowser’s Fury adını verdiği yeni oyun modunu ve multiplayer deneyimini Super Mario 3D World oyununa ekledi.

Super Mario 3D World inceleme

Super Mario 3D World, Wii U’ya çıktığında büyük ses getirmişti. Çünkü oyundaki bölümler ve tasarımları açık dünyayı andırıyordu. Her bölümde serbest gezinme deneyimi sunan oyun, aynı zamanda Super Mario dünyasındaki farklı karakterler ile de oynama deneyimi yaşatıyor.

Mario’nun yanında Luigi, Toad ve Princess Peach ile tüm bölümleri oynayabiliyorsunuz. Hatta bazı bölümlerde pulu toplamak için size sunduğu karakter ile oynamanız gerekiyor. Çünkü her karakterin kendine has küçük özellikleri bulunuyor.

Oyunda güçlendirme çeşitliliği bir hayli fazla. Özellikle Cat Mario yani kedi Mario bu oyun ile hayatımıza girdi. Kedi güçlendirmesi sayesinde dilediğiniz her yükseliğe tırmanabiliyorsunuz. Ayrıca çok nadir de olsa Mega Mushrooms sayesinde dev Mario ile ortalığı yıkıp dökebiliyorsunuz.

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury inceleme

Bu zamana kadar çıkan tüm Mario oyunlarını bitirmiş biri olarak en iyi bölüm tasarımının (platform türünde) Super Mario 3D World’e ait olduğunu söyleyebilirim. Özellikle üç yıldız ile bölümü bitirmek isterseniz bölümdeki her yere bakmanız gerekecek. Bölüm tasarımcıları yıldızları öyle yerlere gizliyor ki bulduğunuz vay be deyip mutlu oluyorsunuz. 3D World’ün böyle bir tarafı var.

Ayrıca Super Mario 3D World, en uzun süren platform türündeki Mario oyunu konumunda. Oyunu bitirdiğinizde bile yepyeni bölümler açılıyor. Secret World yani gizli dünya olayı bu oyunda maalesef ki fazla değil. Açıkçası yeni sürümde daha fazla gizli bölüm olmasını beklerdim.

Oyunda toplamda 6 dünya yer alıyor. Ancak bu dünyalar kendi aralarında da bölüm bölüm ayrışıyor. Oyunu bitirdiğinizde ise World Castle, World Bowser ve World Star gibi yine 6 farklı dünya açılıyor. Bu yeni dünyalar da yine kendi içerisinde ayrışıyor. Yani toplamda kabaca 12 farklı dünya var diyebiliriz.

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury inceleme

Super Mario 3D World, Nintendo Switch’in tüm nimetlerinden yararlanıyor. Tüm bölümler dört farklı karakter ile aynı anda oynamak için de dizayn edilmiş. Dilerseniz Joy-Con’u çıkararak arkadaşınız ile takıldığınız bir bölümdeki tüm yıldızları ve pulu toplayabilirsiniz. Arkadaşınız yanınızda değilse de sorun değil. Bu noktada devreye Nintendo Online üyelik giriyor. İnternet üzerinden arkadaşlarınız ile istediğiniz bölümü oynayabiliyorsunuz.

Grafiksel açıdan şahsen çok büyük farklar göremedim. Ancak kenar yumuştmanın uygulandığı bariz bir şekilde ortada. Döneminde Wii U’da Super Mario 3D World’ü oynamamış oyuncular için bu büyük bir fırsat diyebiliriz. Elden geçirilmiş grafikler ve çoklu oyuncu desteği oyuna ayrı bir hava katmış.

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury inceleme - Resim : 3

Gelelim Bowser’s Fury moduna. Bowser’s Fury’i açık dünya türü ile özdeştirebiliriz. Bu modda shine’ları bulmanız ve Bowser’ı Mushroom Kingdom’dan uzak tutmanız gerekiyor. Gerekli güçlendirmeleri topladıkça bir süreden sonra Bowser ile kapışıyorsunuz. Bu kapışmalar da öyle sıradan değil baya Boss fight kafasında tasarlanmış. Bowser’s Fury için Mario 3D World’ün modu yerine Mario Odyssey’in DLC’si tadında diyebiliriz.

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury inceleme

Çok fazla spoiler vermemek için Bowser’s Fury mevzusunu kapatıyoruz. Bowser’s Fury için söyleyebileceğimiz tek şey; bu oyun standalone olarak ayrı bir oyun şeklinde sunulabilirmiş. Çünkü doyurucu bir şekilde uzun sürüyor ve gerçekten de bağımsız bir yapısı var.