Super Mario 64'teki gizemli kapı 30 yıl sonra açıldı

Super Mario 64 oyunundaki mühürlü kapı nihayet açıldı. Bu, oyun severler arasında uzun süredir devam eden bir merak konusuydu ve kapının ardında ne olduğu hep bir muamma olarak kalmıştı.

Super Mario 64 oyunundaki mühürlü kapı nihayet açıldı. Bu, oyun severler arasında uzun süredir devam eden bir merak konusuydu ve kapının ardında ne olduğu hep bir muamma olarak kalmıştı.

Super Mario 64, 1990'ların sonlarında dünya çapında pek çok çocuğu ekran başına kilitlemiş bir video oyunu olarak hala sırlarını korumaya devam ediyor. Bu oyun, yıllar geçmesine rağmen hala keşfedilmemiş bazı gizemleri barındırıyor, özellikle derinlemesine araştırmaya istekli olanlar için. SM64 topluluğundan "Alexpalix1" adlı bir üye, onlarca yıldır oyuncuları meşgul eden mühürlü bir kapıyı açmayı başardı.

YouTube'da pannenkoek2012 tarafından yayınlanan son bir videoda, söz konusu kapının oyunun erken dönem parkurlarından Cool, Cool Mountain'da, kulübenin kaydırak bölümünün dibinde olduğu gösteriliyor. Kaydırak tarafından açıldığında bir Yıldız ortaya çıkan bu kapı, dışarıdan kapı kolunun olmaması nedeniyle inatçı bir şekilde kapalı kalmış. Ancak, ana penguenin pozisyonunu değiştirip, onun arasında gidip gelerek ve duvardan geçerek kapıyı aynı anda açmayı mümkün kılan bir yöntemle bu durum aşılabiliyor. Bu yöntem, Mario'nun dönüş hareketiyle ilgili özel özelliklerden yararlanıyor.

Pannenkoek2012, Super Mario 64 topluluğunda, oyunun daha az bilinen yönlerini uzun videolarla açıklamasıyla tanınır. Özellikle, çoklu hileler kullanarak "Yarım A basışı" ile Watch for Rolling Rocks yıldızını topladığı video ile ün kazanmıştır. Daha sonra "O A basışı" ile yeni bir strateji kullanarak bu yıldızı toplamayı başarmıştır.

Super Mario 64, Nintendo tarafından geliştirilen ve 1996 yılında Nintendo 64 oyun konsolu için piyasaya sürülen bir video oyunudur. Oyun, Mario'nun üç boyutlu ortamlarda serbestçe hareket etmesine olanak tanıyarak platform oyunlarında bir devrim yaratmıştır. Bu yenilikçi yapısıyla, o dönemde ve sonrasında birçok oyunun tasarımına ilham kaynağı olmuştur.

Oyun, Mario'nun kayıp prenses Peach'i kurtarmak için çeşitli dünyalardan ve seviyelerden geçmesini konu alır. Oyuncular, geniş açık dünyaları keşfederken çeşitli bulmacaları çözüp düşmanları yenerler. Her seviye, oyuncuların yıldızları toplayarak yeni alanların kilidini açmalarını gerektirir.

Super Mario 64, ayrıca zengin grafikleri ve akıcı animasyonları ile de dikkat çeker. Mario'nun hareket kabiliyetleri, zıplama, yüzme, tırmanma gibi çeşitli eylemleri içerir ve her biri oyunun fizik motoru tarafından gerçekçi bir şekilde yansıtılır. Oyunun müzikleri ve ses efektleri de oldukça beğenilmiş ve oyunun atmosferine büyük katkılar sağlamıştır.