Oyun

Xbox Cloud Gaming kullanım alanı genişledi!

Bugün Microsoft'tan oyun severleri sevindirecek bir haber geldi. Şirket Apple cihazları ve masaüstü bilgisayarlar için web üzerinden Xbox Bulut Oyun hizmetini başlattığını duyurdu.

Xbox Cloud Gaming kullanım alanı genişledi!

Microsoft, Xbox Cloud Gaming platformunu Apple iOS cihazlarında ve Windows PC'lerde Xbox Game Pass Ultimate abonelerine tamamen açtığını duyurdu. xCloud olarak da bilinen Xbox Cloud Gaming, daha önce yalnızca Android cihaz kullanıcıları tarafından kullanılabiliyordu.

xCloud iOS ve masaüstünde erişime açıldı!

Artık herhangi bir Xbox Game Pass Ultimate abonesi, www.xbox.com/play web sitesi üzerinden hizmete erişebilir. Bu duyuru ile Microsoft, veri merkezlerini "özel Xbox Series X donanımı" ile yükselterek bulut oyun deneyimini iyileştirdiğini de ekledi. Xbox Cloud Gaming başkan yardımcısı ve ürün müdürü Catherine Gluckstein, bu yükseltme ile "daha hızlı yükleme süreleri, iyileştirilmiş kare hızları ve yeni nesil oyun deneyimi sunulacak" ifadelerini kullandı.

Xbox Cloud Gaming, 1080p'de saniyede 60 kareye kadar yayın yapabiliyor. Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate'ın bir parçası olarak bulut oyunlarına yönelik çabalarını yoğunlaştırıyor. Oyunlar artık üst düzey bir oyun bilgisayarına veya konsola erişimi olmayan kişiler için daha erişilebilir hale getirildi. Şu ana kadar en büyük sorunlardan biri, Microsoft'un Apple cihazlarına girememesiydi. Apple'ın App Store yönergeleri daha önce bulut tabanlı oyun hizmetlerinin cihazlarında başlatılmasını engelledi. Ancak 2020'de bu durum değişmeye başladı. Apple, teknik olarak Microsoft ve diğer platformlara kapıyı açan yeni kurallar yayınlandı. Microsoft, oyunlara ayrı ayrı bağlanan katalog tabanlı bir uygulama oluşturmak yerine, Xbox Cloud Gaming hizmetini iOS cihazlarda tarayıcılar aracılığıyla çalıştırmayı seçti. Bu, App Store kurallarının dışına çıkan bir uygulama ancak Apple bunu şimdilik sorun etmiyor. Hizmet şimdilik 22 ülkede destekleniyor ve Türkiye bu henüz bu listede değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.