Oyun

Xbox Series S ve Series X için önemli güncelleme

Microsoft geçtiğimiz gün, mevcut nesil Xbox Series X ve Series S konsolları için Dolby Vision oyun desteği getirdiğini duyurdu.

Xbox Series S ve Series X için önemli güncelleme

Önceden var olan Dolby Atmos desteğinin yanı sıra, yeni Xbox konsolları artık dünyada her iki teknolojiyi de sunan tek konsol olacak.

Yeni başlayanlar için Microsoft, Xbox Series konsolları için optimize edilmiş 100'den fazla yeni nesil oyunun ya zaten Dolby Vision'ı desteklediğine ya da gelecekte destekleyeceğine söz verdi. Halo Infinite gibi gelecek oyunlar da kutudan Dolby Vision ile çıkacak.

Microsoft ve Dolby, Dolby Vision'ı eski oyunlarda uygulamak için geliştiricilerle birlikte çalışıyor. Halihazırda HDR10 veya Microsoft'un Otomatik HDR özelliğini destekleyen oyunlar da uyumlu bir ekrana bağlandığında otomatik olarak Dolby Vision'a yükseltilecek.

Microsoft daha önce Dolby Vision'ı medya uygulamaları için Xbox Series konsollarında tanıtmıştı. Netflix ve Apple TV gibi uygulamalar, uyumlu bir TV'ye bağlandığında Dolby Vision'ı etkinleştirebilir. Bu özellik daha sonra bir beta güncellemesiyle oyunlar için kullanıma sunuldu.

Xbox Series S ve Series X için önemli güncelleme

Dolby Vision, varsayılan HDR10'dan büyük bir adım olan bir HDR standardıdır. HDR10'a kıyasla daha yüksek tepe parlaklığı ve ayrıca daha düşük minimum parlaklığa sahiptir, bu da daha da geniş bir dinamik aralık sağlar. Ayrıca 12 bit rengi destekler ve henüz 12 bit ekran olmamasına rağmen, standardı daha fazla renk derinliği ile geleceğe daha dayanıklı hale getirir. Dolby Vision ayrıca dinamik meta verileri de destekler, ancak bu, HDR10 ile bile dinamik olduklarından oyunlar için özellikle alakalı değildir.

Ancak, Xbox Serisi konsollar artık oyun ve medya akışı uygulamaları için Dolby Vision'ı desteklerken, Dolby Vision Blu-ray için hala destek yok. DV'de bir UHD Blu-ray koleksiyonunuz varsa, bunlar HDR10'da oynamaya devam edeceklerdir. Microsoft'un Dolby Atmos uygulaması da hantal olmaya devam ediyor, Dolby uygulamasının indirilmesini ve ardından konsolda Atmos içeriğinin kodunun çözülmesini sağlamak için ödeme yapılmasını gerektiriyor.

Bununla birlikte, Sony PlayStation 5'in yerel Dolby Vision veya Dolby Atmos desteği yok. Ayrıca PlayStation 5, değişken yenileme hızı ve otomatik düşük gecikme modu gibi oyunla ilgili çok daha anlamlı özellikler için destekten yoksundur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.