Sinema

İnceleme: Shazam!

Warner Bros Türkiye sponsorluğunda Shazam filmini izleme fırsatına eriştik. Peki DC'nin yeni filmi Shazam bizlere neler sunuyor? Evrene yeni bir şeyler katabiliyor mu? Teknolojioku farkıyla Shazam incelemesi!

İnceleme: Shazam!

Marvel ve DC çekişmesi tüm hızıyla devam ediyor. Bildiğiniz gibi Disney, X-Men ve Deadpool karakterlerini de artık çatısının altına topladı ve gelecek projeler için hazırlıklarına tüm hızıyla devam ediyor.

İnceleme: Shazam!

En son Captain Marvel filmi ile dikkatleri üzerine çeken Marvel, çıtayı fazlasıyla aştı. Her ne kadar filmin eksiklikleri olsa da şimdiye kadarki en temiz ve sürükleyici Marvel filmi olarak nitelendiriliyor. En azından origin filmleri bakımından. 

Peki ya süre gelen bunca zaman sonucunda DC tarafı ne yapıyordu? Gelecek planları neler? Evren tam olarak bir plan tablosuna sahip mi? Açıkçası biz de bunu tam olarak bilmiyoruz ancak şirketin ortaya koyduğu parçalı filmler bazen iyi işler ortaya çıkarabiliyor. Maalesef parçalı kelimesini kullanmak zorunda kalıyorum çünkü DC tarafı henüz evren içerisinde Avengers gibi bir seri ortaya koymak konusunda elini güçlendirebilmiş değil. 

Direkt inceleme yazıma Shazam filmi ile giriş yapmak istemedim çünkü ortada daha büyük sorunlar var. (Ünsal bi sus zaten ortalık karışık!) Belki DC severler bu inceleme yazısını okurken bana öfkeleneceklerdir ama durum ortada. Bu konuda yetkili isimlerin artık treni raya oturtma vakti gelmiştir diye düşünüyorum. Yahu Marvel, 10 senelik emek ile ilk evrenin kapanışı yapıp ikinci raunda geçecek, biz hala neyin tartışmasını yapıyoruz? 

Bu konuda biraz DC tarafına öfkeli olduğumu belirtmeden geçmek istemem. Artık bu kaçıncı aktör ve aktris değişikliğidir ben bile takip edemez hale geldim. Neyse, az çok genel hatlarıyla düşüncelerimi aktarabildiğimi düşünüyorum. Gerisi sizin takdirinize kalmış durumda. Gelelim Shazam filmine. Açıkçası filme giderken pek bir beklentim yoktu ve aklımdan bir ton soru işareti taşıyordum. Shazam karakterini bu kadar sorunlu bir evrene dahil etmek ne kadar güvenilir bir adımdı işte orası biraz tartışılır. 

İnceleme: Shazam! - Resim : 1

Shazam filmi nasıl olmuş?

Neyse ki film sona erdikten sonra aklımdaki birçok soru işareti uçu verdi. Çünkü film tam anlamıyla kendi dünyasını ele alan bir origin filmi olarak karşımıza çıktı. Bu beni biraz da olsa sevindirdi. Tabii ki fragmanlardan gördüğümüz Batman ve Superman göndermeleri filme genel olarak serpiştirilmişti ama bunu yapabildiği kadar alaycı ve temiz bir şekilde aktarmayı başarabilmişler. Bu yüzden filmin evren üzerinden yürüyeceğini ve oynayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Peki ya film bizlere tam olarak neyi anlatmak istiyor? Bildiğiniz gibi herkesin içinde bir süper kahraman yatar, kimileri için bu birkaç sihirli sözcük ile ortaya çıkabilir.

Shazam filminde genç Billy Batson, ihtiyaç anlarında sihirli sözcükleri söyleyerek dönüşebildiği bir süper kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Sihirli sözcükleri söylediği an dünyanın en güçlü ölümlüsüne dönüşen karakter, gündelik hayatında okul ödevleri gibi meselelerle boğuşurken, süper kahraman olduğunda da dünyanın güvenliği için mücadele veriyor. En azından filmin sonlarına doğru bunun farkına varıyor diyebiliriz.

İnceleme: Shazam! - Resim : 3

Süleyman'ın bilgeliği, Herkül'ün gücü, Atlas'ın dayanıklığı, Zeus'un görlemi, Aşil'in cesareti ve Merkür'ün hızına sahip olan karakter, edindiği güçlerin sahiplerinin baş harfleri ile S.H.A.Z.A.M. adını alıyor. Peki bu güçlü yetişkin bedenini yöneten küçük bir çocuğun ruhu bir araya gelince ortaya nasıl bir kahraman çıkıyor? Uçabilir mi? X-ışını görüşü var mı? Ellerinden yıldırım atabiliyor mu? Sosyal bilgiler sınavını geçebilecek mi? Shazam yeteneklerinin sınırlarını bir çocuğun neşeli pervasızlığıyla test etmeye koyulmasını baz alıyor.

Ancak, Dr. Thaddeus Sivana tarafından kontrol edilen kötülüklerin ölümcül güçleriyle savaşmak için bu yetkilere hızlıca hakim olmayı öğrenmesi gerekmekte. 

Kötüyüm ben kötü! 

Genel olarak kötü adamımız Dr. Thaddeus Sivana'yı sadece olması adına koyduklarını düşünüyorum. Kendisi güzel bir hikayeye sahip ancak altı doluyken üstü pek doldurulamıyor film sırasında. Bu durum haliyle kötü karakterimizin zayıf kalmasına sebebiyet veriyor. Film özellikle CGI konusunda oldukça başaralı. Hatta bazı sahnelerin fazlasıyla özenli ve zekice tasarlanması beni mutlu etmeyi başardı.

Müzikler ise maalesef pek ön plana çıkamıyor. Özellikle dövüş sekansları sırasında o havayı alamıyorsunuz. Ne demek istediğimi anladınız. Her süper kahraman filminin mutlaka havaya sokan bir sahnesi mevcuttur. Ağır abi ilerlemelerinden bahsetmiyorum. Farklı bir şeyler katmasını bekliyor artık izleyici ama Shazam sizlere pek farklı bir şey sunmuyor.

Giriş, gelişme ve sonuç tamamıyla tahmin edilebilir bir derecede ilerliyor. Tabii ki bazen şaşırdığımız anlar oluyor. Özellikle final kısmı bizleri fazlasıyla heyecanlandırdı. 

İnceleme: Shazam! - Resim : 4

Buradan da afişlerde yer alan ''6 Güç'' vurgusunu çok daha rahat bir şekilde anlayabiliyoruz. Shazam filmi maalesef herkese hitap edecek bir şekilde kurgulanmamış. Genel hatlarıyla film Shazam karakterini tanıyanları, bilenleri fazlasıyla eğlendiriyor ancak karaktere alışık olmayan izleyiciler için film sıkıcı bir hal alabilir. Ön gösterime gelen bir kaç izleyici ile yaptığım sohbetlerden bu çıkarımı çok rahat bir şekilde ifade edebiliyorum. 

Filmin fazlasıyla uzun gelmesi ve gereksiz yere ortaya saçtığı şakalar bazı kitleleri rahatsız etmiş ve sıkmış durumda. Buna ek olarak göndermeler kısmında da anlamsız kalan bir kitleyici de var karşımızda. Özellikle DC evrenine hakimseniz kesinlikle Shazam filmini sizlere öneririm. İçerisinde yer alan göndermeler ve şakalar insanın evrene karşı olan bakışını yumuşatıyor ve ısıtıyor. Peki ya en son izleyicilerin karşısına çıkan Aquaman karşısında Shazam'in şansı ne kadar?

Hasta raporunuz hazır! 

DC çizgi romanlarından uyarlanan son yapım Aquaman olunca, o da gişede fırtına gibi esince karşılaştırmalar şimdiden başlamış durumda. Shazam Aquaman‘in rekorunu kırmayı başaracak mı, merak ediliyor. Filmin YouTube reklamları için hazırlanan tanıtım videolarının birinde fragman Aquaman 2 fragmanıymış gibi başlıyor. Ardından Shazam’ın ortaya çıkmasına ve elindeki içeceği içişine şahit oluyoruz. Anlaşılan hayranların karşılaştırmaları firmanın da dikkatini çekmiş durumda. 

İnceleme: Shazam! - Resim : 6

Bu konuda karşılaştırma ne kadar doğru olur bilmiyorum çünkü Aquaman'in barındırdığı temel ögeler ile Shazam tamamıyla farklı içeriklere hizmet ediyor. 

Ancak gişede Shazam'in Aquaman'i geçeceğine pek ihtimal vermiyorum. Yine de biraz şenlenmek ve gününüze renk katmak istiyorsanız mutlaka Shazam filmini izlemeye gidin derim. Her şekilde 2 saat 12 dakikalık film, sıkmadan kendini izletmeyi başarıyor. Black Adam gözüküyor mu gibilerinden çok fazla soru yöneltildiğinin de farkındayım. O konuda pek umutlu olmayın derim çünkü filmde yer alan her iki after credit sahnesinde de Black Adam'ın B si bile geçmemekte. 

Evrene nasıl dahil edilecek, nasıl bir senaryo ile Shazam'in düzenine çomak sokacak orasını merakla biz de bekliyor olacağız. Shazam, 5 Nisan 2019'da resmi olarak çıkışını gerçekleştirmiş olacak. Şimdiden herkese bol keyifli vakitler diliyorum. Peki ya siz Shazam karakteri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından düşüncelerinizi bizlere aktarmayı unutmayın. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.