Sinema

Netflix’ten Türkiye için yeni karar!

Netflix, internet altyapısını rahatlatmak için görüntü kalitesini düşürdüğü ülkelerin arasına Türkiye‘yi de ekledi.

Netflix’ten Türkiye için yeni karar!

Netflix, veri trafiğini azaltmak amacı ile telekomünikasyon ağları üzerindeki trafiği yüzde 25 azaltacak. Bu uygulama 30 gün boyunca devam edecek.

Netflix’ten Türkiye için yeni karar!

Dünyada hızla yayılan koronavirüs salgını sebebi ile insanlar evlerinde daha fazla zaman geçiriyor. Bu durum oyun ve film severlerin ilgili platformlarda daha fazla süre geçirmesine sebep oldu. Hal böyle olunca internet alt yapısı zorlanmaya başladı. Dizi ve film denildiğinde akla ilk gelen platformlar arasında olan Netflix, bu duruma kayıtsız kalmayarak geçtiğimiz hafta Avrupa ülkelerindeki internet altyapısını rahatlatmaya karar vererek görüntü kalitesini düşürmüştü. Şirket şimdi de aynı işlemi Türkiye için de uygulamaya koyacağını açıkladı. Netflix İçerik İletiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ken Florance, küresel kriz sebebi ile hizmet kalitesine de öncelik vererek Türkiye’deki veri trafiğini rahatlatmayı amaçladıklarını ifade etti.

Şirket açıklamasına göre, veri trafiğini azaltmak amacı ile telekomünikasyon ağları üzerindeki trafik yüzde 25 azaltacak. Bu uygulama 30 gün boyunca devam edecek. Florance'ın konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamanın tam metni ise şu şekilde;

“Trafikteki bu azalmaya rağmen üyelerimiz tercih ettikleri plan kapsamında yer alan Ultra Yüksek Çözünürlük (UHD), Yüksek Çözünürlük (HD) veya Standart Çözünürlük (SD) seçeneklerinden faydalanmaya devam edebilecek. Türkiye’de önümüzdeki 30 gün boyunca uygulanacak bu yöntemin telekomünikasyon ağları üzerinde önemli bir rahatlama sağlayacağına inanıyorum.”

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Netflix'in bu adımını faydalı buluyor musunuz? Yoksa kullanıcıları tarafından olumsuz geri dönüşler alır mı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Okan
Kaliteyi mi azaltıyor tam anlamadım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.