Sinema salonları bu iki filmin kontrolü altında

Sinema tarihi oldukça ilginç bir dönemden geçiyor. Birbirinden iki farklı filmin hiçbir ortak noktaları yokken birbirini etkilemesi her zaman görülen bir olay değil.

Sinema salonları bu iki filmin kontrolü altında

Sinema endüstrisinde bu hafta sonu, "Barbenheimer" olarak anılan, "Barbie" ve "Oppenheimer" filmlerinin büyük bir gişe başarısıyla sonuçlanan yayınlarıyla dolu bir dönem oldu. Hem ABD'de hem de dünya çapında iki film de beklentileri aştı ve etkileyici gişe gelirleri elde etti.

Greta Gerwig'in yönettiği "Barbie", Mattel'in ikonik moda bebeğinin canlandırılmasıyla geniş bir kitleye hitap etti ve ilk hafta sonunda dünya çapında 337 milyon dolar hasılat elde etti. Film, çoğu ülkede Warner Bros. için en büyük açılış hafta sonuna imza attı. Barbie, 2023'ün en büyük açılışına imza attı ve The Super Mario Bros. Movie'nin (146,3 milyon dolar) rekorunu kırdı.

Sinema salonları bu iki filmin kontrolü altında

Öte yandan, Universal'ın "Oppenheimer"ı, atom bombasının yaratıcısı J. Robert Oppenheimer'ın hikayesini ele alıyor ve üç saatlik bir R dereceli tarihi drama sunuyor. Oppenheimer, ilk hafta sonunda dünya genlinde 174,2 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Bu da film için harcanan 100 milyon dolarlık yapım bütçesinin üzerine çıkmayı başardı. Film, en az 55 pazarda Christopher Nolan'ın süper kahraman olmayan en büyük açılışı oldu.

Bu iki film, Comscore'a göre, tüm zamanların en büyük dördüncü hafta sonunu yarattı ve Avengers: Endgame’den sonraki en büyük hafta sonu oldu.

Bu iki gişe rekortmeni film, birbirinden oldukça farklı konuları işlemesine rağmen, "Barbenheimer" olarak adlandırılan hafta sonu boyunca sinemaseverlerin yoğun ilgisini çekti. Bu kültürel fenomen, sinemaseverlerin aynı gün içinde hem "Barbie" hem de "Oppenheimer"ı izlemesine yol açarak, unutulmaz bir deneyim yaşanmasına neden oldu.