14 yaşından küçüklere TikTok kısıtlaması getirildi

TikTok uygulaması 14 yaşından küçükler için önemli bir kısıtlama alıyor. İşte detaylar.

14 yaşından küçüklere TikTok kısıtlaması getirildi

TikTok uygulaması sahip olduğu akımlarla çoğu gencin ilgi odağı. Ancak bu akımlar yüzünden dünyanın dört bir yanında ölen gençler de oldu. Daha önce tren raylarında TikTok videosu çekerken canından olan bir genç gündeme düşmüştü. İtalya'da da ufak bir kız "kendini boğma" akımı sebebiyle ölmüştü. Hal böyle olunca TikTok dünyanın her tarafında tepki çeken bir uygulama haline geldi.

Ancak bunlara rağmen sahip olduğu formatla TikTok hala çok popüler. Uygulama çoğu köklü uygulamaya bile örnek teşkil edebiliyor. Uygulama ne kadar popüler olursa olsun Çin'de bazı kısıtlamalarla karşı karşıya.

14 yaşından küçükler için TikTok uygulamasına zaman kısıtlaması geliyor

14 yaşından küçüklere TikTok kısıtlaması getirildi - Resim : 1

ByteDance, Çin içerisinde 14 yaşından küçük TikTok kullanıcılarına sınırlama getirdi. Buna göre Çin'de 14 yaşından küçük kullanıcılar uygulamayı ancak günde 40 dakika süreyle kullanabilecek. Gerekçe ise Çin Hükümeti'nin gençler için zararlı olarak gördüğü internet sürelerini azaltmaya çalışması. 14 yaşın altındakiler sabah 6 akşam 22 arasında sadece 40 dakika TikTok uygulamasını kullanabilecek. Devlet uygulamaya da sıkı denetim getiriyor. TikTok’un gençlik sürümüne deneyler, sergiler, tarihi bilgiler gibi eğitici içerikler eklenmesi zorunlu olacak.

Durum sadece TikTok ve 14 yaşından küçük çocukları etkilemiyor. Ayrıca 18 yaşından küçük vatandaşlar yalnızca cuma günleri, hafta sonları ve tatil günleri saat 20:00-21:00 saatleri arasında oyun oynayabilecek.