Sosyal Medya

Beğeni için kullanıcıları aldatan Facebook sayfalarının başı dertte

Popüler sosyal medya sitesi Facebook, aldığı yeni kararla kullanıcıları aldatan ve etkileşim meraklısı sayfaların etkisini düşürecek.

Aldatan Facebook sayfalarına kötü haber

Popüler sosyal medya sitesi Facebook, etkileşim meraklısı sayfa sahiplerini aldığı yeni kararla üzecek. Aldığı kararla kullanıcıları aldatan ve etkileşim meraklısı sayfaların etkisini düşerecek.

Yapılan açıklamaya göre, bu haftadan itibaren "olta yöntemi" olarak adlandırılan beğendirmeye yönelik paylaşım ve etiketleme işlemi yapan sayfalara kötü haber geldi. Sitenin algoritmalarında yanıltmaya sevk eden Facebook hesaplarının etkileşimi önemli ölçüde düşürülecek. Popüler olarak görülen ama "olta" ile avlanan bu gönderiler, politikalarını ihlal ettiği zamanlarda ise kapatılacak.

Tavsiye veya bağış gibi toplum yararına olan zararsız sayfaların bu durumda etkilenmeyeceği öğrenildi. Bu işlemi ise makine öğrenimi sayesinde yapılacak. Uyum süreci ile 1-2 hafta içerisinde toplanan veriler kategorize edilecek ve farklı türleri ayırt eden bir algoritma bu soruna çözüm üretilecek.

Facebook'un konu hakkında yaptığı açıklamada, "Sitedeki otantik yayınları teşvik eden spam, yanıltıcı ve sansasyonel içeriğin dağılımını azaltmak istiyoruz. Bu bağlamda yeni yollar aramaya devam edeceğiz." denildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.