Sosyal Medya

Bu kez de Facebook Instagram’dan esinleniyor!

Sosyal medya dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Facebook, yeni özellik konusunda küçük kardeşi Instagram’dan etkilenecek gibi görünüyor.

Bu kez de Facebook Instagram’dan esinleniyor!

Her ne kadar çevremizdeki kişilerin sık sık “Facebook kullanan mı kaldı” tepkilerine maruz kalsak da, dünya genelinde hala 2 milyar insan Facebook’u aktif olarak kullanıyor ve bu veri de Facebook’u dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu haline getiriyor. Ancak bir gerçek var ki o da Facebook kullananların sayısı günden güne azalıyor. İşte hem Facebook’un hem de Instagram’ın sahibi olan Meta ise, bu duruma bir çözüm bulabilmek için Instagram’daki bazı kritik özellikleri Facebook’a da getirmeyi planlamış.

Meta’nın yeni dönemde üzerine düşeceği en önemli özellik Reels’lar olacak gibi görünüyor. Instagram’ın da TikTok’tan esinlenerek bünyesine kattığı ancak sonrasında kendi kullanıcı kitlesi için kusursuz hale getirdiği bu özellik bir süredir zaten Facebook’da da bulunuyordu.

Bu kez de Facebook Instagram’dan esinleniyor!

Ancak özellik açısından bakıldığında, Instagram Reels’larının Facebook’da yer alan versiyondan fersah fersah ötede olduğu görülüyor. İşte Meta’da aradaki bu farkı Facebook lehine kapatarak, sosyal medya devinin kullanıcı kaybını önlemeyi amaçlıyor.

Gelen ilk bilgilere göre bundan sonra Facebook Reels’larda “Seninkini Ekle” şeklinde bir buton olacak ve kullanıcılar beğendikleri bir akıma kendi Reels’larını ekleyerek katılabilecekler. Dahası bu akımı kimin başlattığı da Reels’ların üzerinde görünebilecek.

Ayrıca artık daha önce hikaye olarak yapılan paylaşımlar otomatik şekilde Reels’lara dönüştürülüp paylaşılabilecek. Bu özellik uzun bir süredir Instagram’da varken, Facebook’un da bu yapıyı kullanmaya başlaması, geliştiricilerin bu özellikten fazlasıyla memnun olduğunu gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.