Çalınan Facebook hesapları satışta!

Bir süre önce hacker saldırı sonucu çalınan Facebook hesaplarının ''dark web'' üzerinden satışa sunulduğu ortaya çıktı.

Çalınan Facebook hesapları satışta!

Hatırlarsanız Facebook, 28 Eylül Cuma günü yaptığı açıklama ile 50 milyonu doğrudan olmak üzere 90 milyon kullanıcıyı etkileyen bir siber saldırı olduğunu açıklamış ve kullanıcıların verilerinin çalındığı tehlikesini bildirmişti. 

Çalınan hesapların illegal veriler ve ürünlerin bulunduğu dark web üzerinden tanesi 3-12 ABD doları fiyatı arasında satışa sunulduğu belirtildi. Hesaplar dijital para birimi bitcoin ve bitcoin cash ile satılıyor. Çalınan verilerin ise yaklaşık toplam değerinin ise 150-600 milyon dolar olabileceği ifade ediliyor.

Çalınan hesapların değerinin yüksek olmasının sebebi ise, kullanıcıların her turlu fotoğraf, yazışma, Messenger görüşmeleri ve Fecebook ile bağlantılı yaptığı diğer işlemlere ait hesap bilgilerinin bir arada sunulması.

Çalınan Facebook hesapları satışta!

Çalınan Facebook hesapları satışta! - Resim : 1

Uzmanlar çalınan bilgilerin kişisel olduğu ve bu bilgilerin suçlular tarafından sahte hesaplar yaratılması veya Facebook kullanıcılarına şantaj için kullanabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Ayrıca verinin yüksek rakamlardan alıcı bulmasının diğer siber suçluları bu alana çekeceği ve önümüzdeki günlerde benzer saldırıların artabileceği konusunda endişe ediliyor. 

Facebook, yapılan saldırının kimler tarafından yapıldığını ve merkezinin henüz belirlenemediğini açıklarken hesapların dark web üzerinden satışa sunulması ile ilgili bir bilgi vermedi.