Sosyal Medya

Çekiliş yapan fenomenlere soruşturma şoku! İşte o fenomenler!

Çekiliş yapan fenomenler için bugün soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Peki, bu fenomenler arasında hangi isimler yer alıyor? İşte detaylar.

Çekiliş yapan fenomenlere soruşturma şoku! İşte o fenomenler!

Türkiye'de fenomenlere karşı olan soruşturmalara bugün bir yenisi daha eklendi. Bildiğiniz gibi bir çok fenomen Twitter veya Instagram üzerinden düzenlediği çekilişler ile takipçilerine hediyeler dağıtıyor. İşte bu hediye dağıtımından dolayı hepimizin yakından tanıdığı fenomenlere soruşturma başlatıldığı söyleniyor.

Fenomenler çekiliş yapmaktan suçlanıyor

Soruşturmaya dahil olan fenomenler arasında Reynmen, Başak Karahan, Kemal Can Parlak (Kendine Müzisyen), Cantuğ Özsoy (Unlost), Pelin Baynazoğlu (Pqueen), Ahmet Sonuç (Jahrein), Tamer Yeşildağ ve Enes Batur'un yer aldığı söyleniyor.

Çekiliş yapan fenomenlere soruşturma şoku! İşte o fenomenler! - Resim : 1

Yasalarımıza göre; yasal izni olmadan çekiliş düzenleme yasak. Kanuna aykırı hareket eden kişilere ise bu kapsamda 10 milyon TL'ye kadar idari para cezası ve 2 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Eğer bu haber doğruysa ve fenomenlere karşı soruşturma başlatıldıysa muhtemelen sadece para cezası yaptırımı uygulanacaktır.

Milli Piyango yasalarına göre izinsiz düzenlenen her çekiliş korsan çekiliş olarak isimlendiriliyor. Bu yüzden fenomenler evet kağıt üzerinde yasaları çiğnemiş oluyor. Ancak sosyal medya üzerinden çekiliş düzenleyenler bu kadarla sınırlı değil. Hemen hemen herkes çekiliş düzenleyip takipçilerine hediyeler dağıtıyor. Bunun önüne geçmek çok zor.

Muhtemelen bununla ilgili yasal bir düzenleme yapılır ve çekişiler için bir orta yol bulunur. Şimdilik konuyla ilgili bilinenler bu kadar. Soruşturma eğer açıldıysa bir kaç güne kokusu çıkar ve fenomenlerden bir açıklama gelir.

Yorumlar
anonymous
güzel sallamışsınız ha
Cevapla
Ali Kaya
Bence abartmamak lazım.
Cevapla
Xmen
İzinsiz yapılan çekiliş korsan çekilişdir. Youtuberlarda kanunlara uymak zorunda.
Cevapla
anonymous
ortada çekiliş yok ?!?
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.