Elon Musk Twitter'da zam üzerine zam yapıyor!

Twitter'ın Blue aboneliği geri döndüğünde, onu doğrudan uygulamadan satın almak eskisinden çok daha pahalıya mal olacak.

Elon Musk Twitter'da zam üzerine zam yapıyor!

The Information'a göre şirket, bazı çalışanlarına, iOS uygulaması üzerinden ödeme yapmaları halinde kullanıcılardan Blue aboneliği için 11 ABD doları alacağını bildirdi. Ancak kullanıcılar web üzerinden ödeme yaparlarsa, web sitesinin mavi doğrulama rozetini almanın da dahil olduğu hizmet için ayda yalnızca 7 ABD doları ödeyecekler. Yayının belirttiği gibi, fiyatlandırmadaki değişiklik muhtemelen Apple'ın sistemi aracılığıyla yapılan ödemeler için aldığı % 30'luk komisyonunu hesaba katıyor.

Kasım ayı sonlarında, Twitter'ın sahibi Elon Musk, Apple'ın uygulama içi satın alımlarda  yaptığı %30'luk kesintiye karşı çıktı. Ayrıca, teknoloji devinin Twitter'ı App Store'dan kaldırmakla tehdit ettiğini ve şirketine bunun nedenini söylemeyeceğini söyledi. Ancak birkaç gün sonra Musk, Apple şefi Tim Cook ile bir araya geldi ve ilkinin "yanlış anlama" dediği sorunu çözdü. Musk, ikilinin "verimli bir konuşma" yaptığını ve Apple'ın Twitter'ı App Store'dan kaldırmayı asla gerçekten düşünmediğini söyledi.

Elon Musk Twitter'da zam üzerine zam yapıyor!

Apple, 2021'in sonlarında, %30 komisyon alma uygulamasına yönelik bir çok eleştirinin ardından "okuyucu" uygulamalarının geliştiricilerinin harici ödeme sistemlerine bağlanmasına izin vereceğini duyurmuştu. İki yöneticinin Twitter'ın App Store dışında Blue aboneliği sunma planından ve sosyal ağın bu fikri nasıl hayata geçireceğinden bahsedip bahsetmediği belli değil.

Twitter iOS cihazları için Blue doğrulamasını Kasım ayı başlarında ayda 8 dolar olarak başlatmış, ancak şirket, taklitçilerin ve sahte hesapların akınına yol açtıktan sonra hizmeti duraklatmaya karar vermişti. Abonelik hizmeti geri geldiğinde, farklı renkli onay işaretleriyle gelecek: şirketler için altın, devlet için gri ve kamuya mal olmuş olsun ya da olmasın kişiler için mavi.