Elon Musk'ın Filistin desteği, X'te 75 milyon dolara patladı

Eskiden Twitter olarak bilinen sosyal ağ X, markaların tatil alışveriş sezonu için reklam kampanyalarını hızlandırması nedeniyle genellikle yılın son aylarında en fazla parayı kazanıyor.

Elon Musk'ın Filistin desteği, X'te 75 milyon dolara patladı

Ancak The New York Times'a göre şirketin bu çeyreğe ilişkin kazanç raporu normalden farklı görünebilir. The Times'ın gördüğü dahili belgelere göre 100'den fazla marka ve hatta siyasi adaylar gibi diğer türdeki reklamverenler web sitesindeki reklamlarını tamamen duraklattı, düzinelercesi ise kampanyalarını geri çekmeyi düşünüyor. Reklamverenler geri gelmezse X, bu yıl reklam geliri kazancında 75 milyon dolara kadar kaybedebilir.

Olayların ardından X'teki reklamlarını hızla çeken markalar arasında IBM, Apple ve Disney de yer aldı. Lionsgate, reklam kampanyalarını askıya alma nedeni olarak özellikle Musk'un tweet'ini gösterdi; Ubisoft ise X'teki reklamlarını geri çeken ilk video oyunu şirketlerinden biriydi.

Elon Musk'ın Filistin desteği, X'te 75 milyon dolara patladı

The Times'ın raporuna göre Airbnb, X'te 1 milyon doların üzerinde değerde reklamı durdurdu. ve Netflix reklamlardan 3 milyon dolar çekti. X ayrıca Microsoft'un yan kuruluşlarının kampanyalarını duraklatması nedeniyle reklam gelirinde 4 milyon dolar kaybedebilir. Uber ve Coca-Cola da X'in reklamlarını askıya almayı seçen diğer iki tanınmış marka.

Yapılan açıklamada şirket, görüntülediği rakamların ya eski olduğunu ya da "toplam riski değerlendirmek için dahili bir uygulamayı temsil ettiğini" söyledi. Ayrıca risk altındaki gelirin yalnızca 11 milyon dolar civarında olduğu ve bazı reklamverenlerin geri dönmesi veya reklam harcamalarını artırmasıyla kesin miktarın dalgalanmaya devam ettiği belirtildi.