Sosyal Medya

Elon Musk'ın Tweet oyunu ortaya çıktı

Platformer, insanların Sizin İçin sekmesinin neden Elon Musk şovuna dönüştüğünü anlamak için Twitter çalışanlarıyla röportaj yaptı ve şirketin mühendislerinin gerçekten yalnızca CEO'larına fayda sağlayan bir sistem geliştirdiğini söylediler.

Elon Musk'ın Tweet oyunu ortaya çıktı

Yayına göre Musk’ın kuzeni ve Twitter çalışanı James Musk, pazartesi sabahı şirketin Slack hesabına acil bir mesaj gönderdi. Durumu "yüksek aciliyet" olarak nitelendirerek ve kod yazabilen herkesten yardım isteyerek "Platform genelinde katılımla ilgili bir sorunu ayıklıyoruz" diye yazdı. Durum? Başkan Biden'ın Philadelphia Eagles'ı desteklemekle ilgili tweet'i Musk'ınkinden daha fazla ilgi gördü.

Görünüşe göre, başkanın tweet'i yaklaşık 29 milyon gösterim alırken, Musk'ın tweet'i silmeden önce 9,1 milyon gösterim oluşturdu. Ancak Musk'ın tweet'lerinin istediği kadar etkileşim alamama sorunu Super Bowl'dan önce başlamıştı. Platformer daha önce, Twitter'ın kalan iki baş mühendisinden birini kovduğunu çünkü Musk'ın tweetlerinin artık eskisi kadar çok izlenim yaratmadığını çünkü insanların artık onun söyledikleriyle ilgilenmediğini öne sürdüğünü yazmıştı.

Bildirildiğine göre yaklaşık 80 Twitter çalışanı, Musk'ın azalan etkileşim sayılarının olası nedenlerini araştırmakla görevlendirildi ve son aylarda pek çok kişinin onu engellemiş ve sessize almış olma olasılığını değerlendirdiler. Bununla birlikte, gönderileri genellikle iyi performans gösteren kullanıcıların tweet'lerinin web sitesinin sistemi tarafından otomatik olarak tanıtılması gerektiğinden, meşru potansiyel teknik sorunları da incelediler.

Elon Musk'ın Tweet oyunu ortaya çıktı - Resim : 1

Elon Musk'ın Tweet oyunu ortaya çıktı

Platformer'a göre buldukları düzeltme, Musk'ın tweet'lerini yapay olarak 1.000 kat artıracak ve insanların akışlarında herkesinkinden daha üst sıralarda yer almalarını sağlayacak bir kod yerleştirmek oldu. Sonuç olarak, Musk'ın 128,9 milyon takipçisinin %90’ından fazlası onun tweet'lerini gördü ve Twitter sahibini takip etmeyenler bile zaman tünelinde onun gönderilerini görmeye başladı.

Musk konu hakkında uzun uzun konuşmasa da, özellikle "süt içmeye zorlandı" memesini yayınlayarak değişikliği kendince kabul etti. Ayrıca, kullanıcılar her zaman tüm Elon'u görmekten şikayet etmeye başladıktan sonra Twitter "algoritmada" ayarlamalar yaparken insanlardan onu izlemeye devam etmelerini istedi. Söylenenlere göre “düzeltmeler" Musk’ın avantajını tamamen ortadan kaldırmak anlamına gelmiyordu: Platformer'a göre, Elon'un tweet'leri hala yapay olarak artırılıyor. Sonuç olarak, kullanıcılar Sizin İçin sekmesinden, Takip sekmesine geçmedikçe onun tweet'lerini görmeye devam edecekler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.