Sosyal Medya

Facebook ciddi kan kaybı yaşıyor! Amcalar ve teyzelerin ortak noktası oldu

Halen dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, 2022 yılına kötü başladı.

Facebook ciddi kan kaybı yaşıyor! Amcalar ve teyzelerin ortak noktası oldu

Her ne kadar son zamanlarda sıklıkla “Facebook kullanan mı kaldı” sözlerini işitsek de, işin aslı hiç de öyle değil. Facebook tarafından yapılan açıklamalara göre, ünlü sosyal medya platformu hem günlük hem de aylık aktif kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor.

Özellikle pandemi sürecinde düzenli ve yüksek ivmeli bir artış trendi içerisine giren şirket, pandeminin yavaş yavaş sona ermesiyle birlikte büyüme hızında düşüş yaşamaya başladı. Ancak şirketin hala hem günlük hem de aylık aktif kullanıcı sayısının artmaya devam etmesi sektördeki tartışılmaz konumunu da korumasına yardımcı oluyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamalara göre, yılın ilk çeyreğinde günlük aktif kullanıcı sayısı 1,96 milyar kişiye ulaştı. Bu yaklaşık %4’lük bir artış manasına geliyor. Aylık aktif kullanıcı sayısı da %3’lük benzer sayılabilecek bir artış oranıyla, 2,94 milyar kişilik kullanıcı sayısına ulaştı.

Kullanıcı sayısındaki bu artışı gelirlerine de yansıtan şirket,  toplam gelir düzeyinde de %7’lik artış yaşadı ve toplam gelirlerini 27,9 milyar dolar seviyesine çıkardı. Ancak bu artış bile, Facebook’un artan maliyetler karşısında faaliyet karının azalmasını engelleyemedi.

Yapılan açıklamada gerek iş gücü gerekse diğer maliyetlerdeki olağanüstü artış nedeniyle şirketin faaliyet karı %25 gibi oldukça ciddi bir düzeyde geriledi ve 8,5 milyar dolara düştü. Tabi bundan Rusya’daki kullanıcıların tamamen kaybedilmesinin ve platformun Avrupalı kullanıcılar nezdinde popülaritesinin azalmasının etkileri yadsınamaz. Bakalım yılın geri kalanı sosyal medya devi için nasıl geçecek.

Yorumlar
Tuncay
Teyze ve amcalardan da geçti. dede ve nenelerin sosyal platformu oldu. Yakında adını değişir Dedebook yapar artık
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.