Sosyal Medya

Facebook dislike benzeri özelliği kullanıma sunuyor

Facebook’un bu yılın başında test ettiği Reddit benzeri artılama ve eksileme tuşları kullanıcılara sunulmaya başlandı.


Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, herkese açık paylaşımların altına yapılan yorumların pozitif ve negatif şekilde oylanmasını sağlayan, bu şekilde platformdaki tartışmaların kalitesini artırmaya hizmet edecek yeni özelliğini kullanıcılara sunmaya başladı.

Facebook’a göre dislike benzeri eksileme tuşu, kullanıcıların kötü niyetli ve saygısız yorumları gözden düşürmelerini sağlayacak. Ancak bu tuşun ‘beğenmedim’ tuşu olarak görülmesi ve subjektif olarak kullanılması da kuvvetle muhtemel.

Reddit'te kullanılıyor

Yorumlara artı ve eksi oylar verilmesini sağlayan platformların başında Reddit geliyor. Bu platformun mihenk taşlarından birini oluşturan bu özellik, burada da çoğunlukla anlaşmazlıklar ve beğenmeme gibi durumlarda kullanılıyor. Ancak buna rağmen işlevsel olduğunu da belirtelim.

Facebook’a göre bir yorumu eksilemek onun ‘‘kötü niyetli ve saygısız’ olduğunu belirtmezken, artılamak ise onun ‘bilgi dolu ve işe yarar’ olduğu anlamına geliyor. Şu an için çoğunlukla Avustralya ve Yeni Zelanda’daki kullanıcılar için sunulan özelliğin dünyanın geri kalanına ne zaman sunulacağı ise bilinmiyor. Muhtemelen önümüzdeki aylarda bu özellik tüm dünya çapında kullanıma sunulacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.