Sosyal Medya

Facebook Gaming neden kapanıyor? İşte yanıtı

Meta, bağımsız Facebook Gaming uygulamasının kullanıcılarına yakında kullanılamayacağını bildirmeye başladı.

Facebook Gaming neden kapanıyor? İşte yanıtı

Bir uygulama içi bildirimde (sosyal medya danışmanı Matt Navarra ve diğer yayınlar tarafından paylaşıldığı üzere), şirket, uygulamanın hem iOS hem de Android sürümlerinin 28 Ekim'de çalışmayı durduracağını duyurdu.

Meta ayrıca kullanıcılara arama verilerini indirme şansı veriyor ve onlara Facebook Gaming'in tamamen ortadan kalkmadığını hatırlatıyor. Kullanıcıların, favori içerik oluşturucularının canlı yayınlarını izlemek için ana Facebook uygulamasındaki Oyun sekmesine gitmeleri yeterli olacak.

Şirket, Twitch ve YouTube ile daha iyi rekabet edebilmek için 2020'de özel Oyun uygulamasını yayınladı. Meta (o zamanlar hala Facebook olarak biliniyordu) uygulamayı yayıncılardan gelen içeriği öne çıkarmak ve kullanıcılara grup sohbeti ve diğer topluluk özellikleri sağlamak için tasarladı.

Facebook Gaming neden kapanıyor? İşte yanıtı

Meta, bağımsız uygulamayı neden kapatmaya karar verdiğini söylemedi, ancak Mark Zuckerberg'in "yakın tarihte şirketin gördüğü en kötü gerilemelerden biri” olarak adlandırdığı şeyi atlatmasına yardımcı olmak için yapılan maliyet düşürme çabalarının bir parçası olabilir.

Geçen yıl boyunca, StreamElements gibi akış aracı sağlayıcıları, bir oyun akış platformunda izlenme süresi söz konusu olduğunda Facebook Gaming'in Twitch'ten yalnızca ikinci sırada geldiğini bildirdi. Ancak, Meta'nın analiz hizmeti olan CrowdTangle'dan gelen verileri inceledik ve platformun, oyun canlı yayınları gibi görünen spam ve korsan içerikle dolup taştığını gördük. O zamanlar bir sözcü, Engadget'e Meta'nın "ihlal eden içeriği belirlemek için araçlarını geliştirmeye çalıştığını" ve böylece kullanıcıların "en iyi deneyime" sahip olabileceğini söylemişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.