Sosyal Medya

Facebook Grupları kullananlara kötü haber! Ücretli abonelik geliyor

Facebook, Gruplar için önümüzdeki dönemde bir çok değişikliğe gidecek. İşte detaylar.

Facebook Grupları kullananlara kötü haber! Ücretli abonelik geliyor

Facebook, para kazanma özelliklerine bir yenisini ekliyor: Facebook Gruplar. Sosyal ağ, alışveriş, bağış toplama ve abonelik özellikleriyle grup yöneticilerinin para kazanmasını sağlayan yeni araçları test ediyor.

Şirket, söz konusu güncellemeleri yıllık "Topluluklar Zirvesi" etkinliğinde duyurdu. Bu güncellemeler arasında Facebook Gruplarını kullananları yakından ilgilendiren bazı gelişmeler söz konusu. Şirketin açıklamasına göre yeni özellik ile grupları yöneten kişiler kurdukları toplulukları "daha rahat sürdürebilecek".

Facebook Grupları kullananlara kötü haber! Ücretli abonelik geliyor

Ücretli gruplar özelliği platform için tamamen yeni bir konsept diyebiliriz. Alt gruplar, esasen, üyelerin katılmak için aylık bir ücret ödediği grup içinde daha küçük gruplardan meydana geliyor. Facebook, grup yöneticilerinin ücretsiz alt gruplar oluşturmasına da izin verecek. Ancak özelliğin bir de ücretli sürümü olacak. Bu da Facebook'un abonelik tabanlı ürünler oluşturma çabasından kaynaklanıyor diyebiliriz.

Artık aylık belirli bir ücret karşılığında üye olabileceğiniz alt gruplar olacak. Bu gruplara katılan üyelere diğer gruplara kıyasla bazı ayrıcalıklar tanınacak. Söz konusu ücretli üyeler daha farklı içerikler görecek ve paylaşabilecek.  Grup yöneticileri ise abone olan kişilerden gelen kazancı vergi ve komisyon payı kesilerek elde edebilecekler. Bu gruplar ayrıca, gruba bağlı olan özel bir market üzerinden alışveriş de yapabilecekler. Bu paralı gruplarda yöneticiler arka plan renklerini, yazı tipi stillerini ve grupların görünümünün diğer yönlerini değiştirebilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.