Sosyal Medya

Facebook hesabı miras bırakılabilecek

Almanya'da yaşanan bir olayda ölen kızlarının Facebook hesabına girmek isteyen bir anne baba, mahkeme tarafından haklı bulundu.

Facebook hesabı miras bırakılabilecek

Bir kullanıcının ölümünden sonra Facebook hesabının ne olacağı konusunda sosyal ağın bazı kuralları bulunuyor. Buna göre öldükten sonra Facebook hesabı anıtlaştırılıyor ve insanlar sayfaya mesaj bırakabiliyor. Ancak bunun olması için ilgili kişilerin Facebook'a bildirim yapması ya da birden fazla kişinin o hesabın sahibinin öldüğünü belirtmesi gerekiyor. Ancak buradaki durum biraz değişiyor gibi.

DW Türkçe'nin haberine göre Almanya'da Federal Yargıtay, vârislerin ölen kişinin Facebook hesabına erişme hakkına sahip olduğuna hükmetti. Karlsruhe'deki Federal Yargıtay, sosyal medyadaki dijital hesapların tıpkı mektup ve benzeri kağıt evrakta olduğu gibi mirasçılara geçmesi yönünde karar aldı.

2012 yılında 15 yaşındayken Berlin'de hareket hâlindeki bir metronun altında kalarak ölen kızlarının sosyal medya hesabına erişemeyen bir ebeveyn, Facebook’a dava açmıştı. Söz konusu ebeveyn, kızlarının Facebook hesabındaki özel bilgilere ulaşıp ölümünün bir intihar sonucu olup olmadığını tam olarak açıklığa kavuşturmak için mahkemeye başvurmuştu. Dava Federal Yargıtay'a taşınmıştı.

Federal Yargıtay Başkanı Ulrich Herrmann, emsal niteliği taşıyan kararı açıklarken, mektupların ve günlüklerin de mirasçılara kaldığını, dijital içeriklerin ayrı bir uygulamaya tabi tutulmasına bir gerekçe görmediklerini belirtti. Hâkim Herrmann, ölen kızın Facebook ile bir kullanıcı sözleşmesi yaptığını, ebeveyninin kızın ölümünden sonra da mirasçı olarak bu sözleşmenin tarafı hâline geldiğine işaret etti.

Elbette alınan karar sadece Almanya ve tek bir olay için geçerli. Facebook uzun vadede ölen bir kişinin hesabı ile ilgili uyguladığı prosedürleri değiştirir mi bilinmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.