Sosyal Medya

Facebook kesintisinde 1,5 milyardan fazla kullanıcının kişisel bilgileri çalındı iddiası

Dün yaşanan Facebook kesintisinde 1,5 milyardan fazla kullanıcının kişisel bilgileri çalındı iddiası ortalığı karıştırdı

Facebook kesintisinde 1,5 milyardan fazla kullanıcının kişisel bilgileri çalındı iddiası

Facebook dün gece çöktü. Ardından Instagram ve WhatsApp uygumalarına da giriş yapılamadı. Uygulamanın çökmesi kısa sürede düzeltilemedi. Bu sırada akıllara bir çok soru takıldı. Kullanıcı verileri ne olacak? Siber saldırı mı yapıldı? Facebook kullanıcılarının verileri mi çalınıyor gibi sorular kullanıcılar tarafından sorulur oldu.

Dün yaşanan kesintinin ardından ABD'nin en önemli gazetelerinden New York Times'a göre; Facebook, sunucularını manuel olarak sıfırlamak için Kaliforniya'daki veri merkezine bir ekip gönderdi.

Şirketin eski çalışanı Frances Haugen'in açıklamaları da şirketin hisselerinde düşüşe sebep oldu. Haugen, sosyal medya devinin kamu yararı yerine kendi çıkarlarına odaklanan bir kurum olduğunu söylemişti.

1.5 Milyardan fazla Facebook kullanıcısının kişisel bilgileri satıldı

Privacyaffairs'in iddiasına göre; 1.5 Milyardan fazla Facebook kullanıcısının kişisel bilgileri hacker forumunda satıldı. Söz konusu kesinti sürdükçe şirketin hisseleri de aynı oranda düşmeye başladı. Facebook'un hisseleri yüzde 5'in üzerinde değer kaybına uğradı. Küresel ölçekte yaşanan kesinti herkesi etkiledi. New York Times muhabirleri bu kesintinin verdiği hasarı anlamak için Facebook binalarına gittiklerinde içeri alınmadıklarını duyurdu.

Zuckerberg de mal varlığından kaybetmiş oldu. Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın 3 saatlik çalışma dışı düşüşleriyle 6.6 milyon dolar kaybetti ve milyarderler listesinde altıncı sıraya düştü. Tabi bu yine de pek kötü bir sıralama oranı değil diyebiliriz.

Yorumlar
İsmail Abiiii
Dün başıma geldi. Allah cezasını versin bunların. Görünüşe göre birisi 7 Ekim, 00:30 tarihinde Mac OS X 10.13 için Chrome kullanarak hesabınıza giriş yapmaya çalıştı. Girişi engelledik ve yeni bir yerden giriş yapmaya çalışan kişinin siz olduğunuzdan emin olmak istedik. 
Cevapla
Yunus Emre
Evet hesabım çalındı ve ulaşamıyorum bu kadar güvensiz bir Facebook olamaz güvenlik sıfır
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.