Sosyal Medya

Facebook kullanıcı verilerini her firma ile paylaşmamış!

Sosyal paylaşım ağı Fecebook yaptığı bir açıklama ile kullanıcı verilerinin her firma ile değil, sadece belli şirketlerle paylaşıldığını duyurdu.


Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Cambrdige Analytica skandalı sonrası ortaya çıkan bilgilere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Skandal sonrası kullanıcı verilerinin her firma ile paylaşıldığı ortaya çıkmış ve önüne gelen şirkete bu verilerin verildiği iddia edilmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook ise durumun böyle olmadığını iddia ediyor.

Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor Co dahil "az sayıda" şirket, reklam firmaları ve diğer iş ortaklarına verildiği belirtildi. Bu şirketlerin, Facebook'un sosyal paylaşım sitesi üzerinde çalışan uygulamalar geliştiren birçok firmayı engellediğini açıkladığı 2015 yılında veri erişimine sahip olduğu belirtildi.

Wall Street Journal, Facebook'un 2015'te bu şirketlerle veri paylaşımını sürdürdüğünü yazmıştı. Facebook'un daha önce kullanıcı verilerini reklam ve veri analiz firmalarıyla paylaşması tartışmalara konu olmuş, analiz firması Cambridge Analytica'nın, milyonlarca Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri, ABD ve İngiltere'de kritik seçim ve referandum süreçlerini etkilemek üzere kullandığı ortaya çıkmıştı.

Şirketin kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, nisan ayında ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi'nde şirketin veri sızıntısı skandalıyla ilgili ifade vermişti.Bu şirketlerin veri erişiminin uzatılmasının, daha önce açıklanmamış olsa da Zuckerberg'in verdiği ifadelerle tutarlı olduğu iddia ediliyor. Elbette bu açıklamaların ne kadar doğru olduğu bilinmiyor. Ancak Facebook'un kullanıcı verilerini pek dikkat etmeden paylaştığı ise bilinen bir gerçek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.