Sosyal Medya

Ünlü firmadan WhatsApp ve Snapchat yasağı

Lastik üreticisi Continental, şirket telefonlarında WhatsApp ve Snapchat kullanımını yasakladığını açıkladı.

Ünlü firmadan WhatsApp ve Snapchat yasağı

Lastik üreticisi Continental, WhatsApp ve Snapchat uygulamalarını gizlilik nedeniyle yasakladıklarını açıkladı. Bu durumdan 36 bin şirket telefonun etkileneceğini de söyledi.

Merkezi Almanya'nın Hannover kentinde yer alan lastik üreticisi Continental, şirkete ait 36 bin akıllı telefonda WhatsApp ve Snapchat kullanmanın yasaklandığını duyurdu. Continental’in bu yasağının arkasında ise şirketin gizlilik endişeleri var.

Continental CEO’su Elmar Degenhart, veri koruma yasasına uyma yükünü kullanıcılara bırakmanın doğru olmadığını söyleyerek, şirket telefonlarında WhatsApp’ın ve Snapchat’in kullanılmasını yasakladıklarını açıkladı. Şirketten yapılan bir başka açıklamada ise şirket cihazlarında saklanan kişi bilgilerinin güvenliği için bu yasağın ortaya çıktığı ve yasağın hemen yürürlüğe gireceği belirtildi.

Continental’e göre WhatsApp gibi hizmetlerin verileri koruma konusunda sorunları var. Bu sorunların gizli bilgileri üçüncül kişilere ulaştırma riski şirketi böyle bir yasak almaya yönlendirdi. WhatsApp gibi uygulamaların rüştünü ispat etmesi durumunda şirketin yasağı kaldırması olası. Ancak o zamana kadar şirket telefonuna sahip olan hiçbir Continental çalışanına WhatsApp ve Snapchat kullanamayacak.

Garip bir yasak

Çalışanlara böyle bir yasak konulmuş olsa da genelde kişisel telefonları da olan kişilerin bu telefonlarda adı geçen uygulamaları kullanmalarının önüne geçilemeyeceği de bir gerçek. Yani alınan karar mantıklı görünse de pratikte sadece şirket telefonlarında hayata geçirilebileceğinin altını çizmek isteriz. Öte yandan bu iki uygulamanın alternatifi olan onlarca farklı platform da bulunuyor. Verilerin gizliliği söz konusu olacaksa bunların da yasaklanması gerekiyor ki pratikte bunun mümkün olmadığını söylemeye gerek yok. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.