Sosyal Medya

Facebook kullanıcılarının bilgileri sızdı

Facebook, 50 milyon kullanıcısının verilerini sızdırdığı için teknoloji tarihinin rekor cezasına çarptırılabilir.

Facebook'a rekor ceza gelebilir!

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, teknoloji dünyasında skandal olacak bir işe imzasını attı. Facebook, gelen suçlamalar üzerine 2015 yılında 50 milyon kullanıcısının verisini kişilerden haber almadan habersiz bir şekilde kullandığını doğrulacak.

Thisisyourdigitallife isimli uygulamayı indiren ve kullanan 270 bin kişi veri paylaşımına rıza göstermişti. Ancak bu uygulamaya veri paylaşımı izni verenler Facebook'taki arkadaşlarına ait verilerinin de kullanılmasına neden oldu. Başkanlık seçimlerinde etkili olabilecek bir araca dönüşen bu olayın sorumlusu Facebook'tu.

Facebook, bu durumun ortaya çıkmasının ardından uygulama üzerinden elde edilen tüm verileri sildiğini açıkladı. Ancak görünüşe göre Facebook bu işten bu kadar kolay sıyrılamayacak.

Federal Ticaret Komisyonu'ndan David Vladeck, bu veri ihlalinden dolayı ihlal başına 40.000 dolara kadar kadar ceza verebileceklerini açıkladı. 50 milyon kullanıcının verilerini paylaşan Facebook, kararın verilmesinin ardından trilyon doları bulan cezaya çarptırılabilir.

Facebook kullanıcılarının bilgileri sızdı - Resim : 1Facebook'un ceza onaylanması halinde bu işin içerisinden nasıl çıkacağı merak ediliyor. Facebook gibi bir dev ceza karşısında kepenkleri indirmez ancak önümüzdeki günlerde çok büyük sıkıntılar çekebilir.

Yorumlar
Ömer
Kişi başına avrupada binlerce dolar alırlar Türkiyede nedense kendi halkına vergi manyağı yapanlar yabancılar söz konusu olunca dokundurtmazlar örnek çok mesela İphone batarya fiyaskosu gibi mesela dizel ww araçlara avrupada geri iade ve tazminat açanlar Türkiyede korundu
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.