Facebook “önerilen içeriğe” odaklanacak

Kronolojik sırayla daha fazla içerik göstermesi için Meta üzerinde artan bir baskı var ve şirket tam olarak beklenilen şekilde değilse de buna artık bir yanıt veriyor.

Facebook  “önerilen içeriğe” odaklanacak

Facebook, aynı anda daha fazla kontrol sunan ve sosyal ağa tavsiyeleri iletmek için daha fazla fırsat sunan Ana Sayfa ve Yayınlar sekmelerini başlattı. Akışlar sekmesi, arkadaşlardan, gruplardan ve Sayfalardan gelen gönderileri doğrusal bir zaman çizelgesinde gösteriyor, ancak Ana Sayfa sekmesi, takip etmediğiniz kişiler de dahil olmak üzere gönderileri, Reels ve diğer içerikleri önermek için Facebook'un keşif motorunu kullanıyor.

Sekmeler, bugünden itibaren Facebook'un Android ve iOS uygulamalarının kısayol çubuğunda görünecek ve bu hafta dünya çapında kullanıma sunulacak. Ana Sayfa sekmesi varsayılan olarak açılır, ancak her zaman kullanılabilir olduğundan emin olmak için Akışlar sekmesini kısayol çubuğuna sabitleyebilirsiniz.

Facebook “önerilen içeriğe” odaklanacak

Sosyal medya devi daha önce kronolojik izlemeyi tercih eden kişilere tavizler vermişti. Geçen yılın Mart ayında, kullanıcılara Haber Kaynağı için "En Yeniler" ayarına hızlı erişim sağladı.

The Verge'in belirttiği gibi, bu, TikTok'un videolara yönelik öneri odaklı yaklaşımıyla, arkadaşlara ve Sayfalara olan olağan odağı bırakmadan rekabet etme çabası gibi görünüyor. Meta, 2021'in üçüncü çeyreğinde ilk kez günlük Facebook kullanıcılarını kaybetti ve daha önceki hızlı büyümesine geri dönmek için mücadele etti. Teorik olarak, önerilere yönelik bu değişim, kullanıcıların sadece arkadaşlarıyla etkileşim kurmak isteyenleri yabancılaştırmadan geri gelmelerini sağlayacaktır.