Twitter'da kullanıcı sayısı artmasına rağmen ekonomik büyüme meydana gelmedi

Sosyal medya devlerinden Twitter, şirketin genel durumunu açıkladı. Kullanıcı sayısında yaşanan hızlı yükseliş meydana gelirken, Twitter ekonomisinde ise büyüme meydana gelmedi.

Twitter'da kullanıcı sayısı artmasına rağmen ekonomik büyüme meydana gelmedi

En popüler sosyal medya şirketlerinden birisi olan Twitter, 22 Temmuz'da 2022’nin ikinci çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlar ise bazı noktalarda şirketi mutlu etse, özellikle ekonomik açıdan yetkilileri mutlu etmedi. Meydana gelen durumun nedenini araştıran Twitter, sorumlu olarak herkesin tahmin ettiği gibi Elon Musk'a gözleri çevrildi. 

Kullanıcı sayısı arttı

Dünyanın en popüler sosyal medya devlerinden olan Twitter’ın açıkladığı rakamlara göre şirket, geçen yılın aynı dönemine göre ekonomik olarak bir miktar düşüş yaşadı. Platformun gelirleri, geçtiğimiz yıl 1,20 milyar dolarken bu yıl 1,18 milyar dolara düştü. Yaşanan düşüş şirket için büyük bir kayıp olmasa da Twitter, artan etkileşim söz konusu olduğunda büyük bir artış yaşanması gerektiğini düşünüyor.

Elon Musk suçlandı

Son üç ayda, Para Kazandırılabilir Günlük Aktif Kullanıcılar (mDAU) 39,6 milyondan 41,5 milyona yükselirken, küresel erişim Nisan’daki 189,4 milyondan bugün 196,3 milyona sıçradı. Şirket, bu net artışın gelirlere yansımamasını Elon Musk’a bağlıyor.

Şirket yetkililerine göre Elon Musk ile yaşanan satın alma süreci ile platformun marka değeri ve Twitter ekonomisi ağır darbe yedi. Şirket, bu durumun arkasına sığınarak Musk’ı dava etti. Gelen bilgilere göre şirketin bu davada eli güçlü. Öyle ki Musk’ın Twitter hakkında yazdıkları da delil olarak kullanılıyor.