Facebook yeni gelir elde etme yöntemini açıkladı: Müzikli video paylaşmak

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulaması Facebook, internet üzerinden gelir elde etmek isteyenleri çok sevindirecek yeni bir haber paylaştı.

Facebook yeni gelir elde etme yöntemini açıkladı: Müzikli video paylaşmak

Her ne kadar eski popülaritesinden uzak olduğu düşünülse de, Facebook hala dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu. Ancak özellikle ikinci sıradaki YouTube ile aradaki farkın her geçen gün azaldığını hatırlatalım. Her ne kadar Facebook ile YouTube benzer platformalar olmaktan uzak olsalar da, bugünlerde böylesi bir ayırımın pek önemi yok gibi görünüyor. Nereden mi biliyoruz? Bizzat Facebook’un kendisinden.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un yazılım ekibine gönderdiği iddia edilen bir mesaj ortaya çıkmış ve bu mesajda Amerikalı şirketin hedefinin TikTok’a daha fazla benzemek olduğu söylenmişti. Bununla birlikte TikTok yönetimine bu mesaj sorulduğunda son derece mantıklı olan o yanıt verilmişti: “Doğru olamaz, Facebook ile kulvarlarımız bile aynı değil.”

Facebook yeni gelir elde etme yöntemini açıkladı: Müzikli video paylaşmak

O mesaj gerçek miydi değil miydi bilemiyoruz ancak bildiğimiz tek bir şey var ki o da Facebook kullanıcılarını koruyabilmek için yoğun çaba sarf ediyor. Şirketten bugün yapılan yeni bir açıklamada bu durumun en güzel örneği. Facebook bundan sonra kullanıcılarının müzikli video paylaşarak gelir elde edebileceklerini belirtti. Açıklamaya göre, özgün ve müzik destekli videolar hazırlayacak olan içerik sağlayıcıları, reklam verenler sayesinde yeni bir gelir elde etme yöntemi kazanmış olacaklar. Buraya kadar aslında son derece normal. İlginç olan şey ise bu tür paylaşımlardan o videolarda kullanılan müziklerin sahipleri de gelir elde edebilecek.

İşte internet ortamında bir müzik sahibinin eserinin kullanılması sebebiyle gelir elde etmesi gerçekten daha önce görülmemiş bir uygulama. Bu yeni gelir yöntemi için ilk etapta çok fazla bilgi vermeyen Facebook, yalnızca videoların en az 60 saniye uzunluğunda olması ve Facebook tarafından getirilen kazanç elde etme politikalarına uygunluğunun kanıtlanmasının gerektiğini söyledi. Ayrıca kullanılacak müzikler de Facebook kütüphanesindeki lisanslı müzikler olmalı. Yeni gelir kapısı hakkında bildiklerimiz şu an için bunlardan ibaret, daha detaylı açıklamalar ise önümüzdeki günlerde yapılacak.