Facebook yine inkar etti! Gençler için tam bir felaket çukuru

Facebook Inc., iddiaların resmin tamamını anlatmadığını iddia ederek, facebook, instagram gibi uygulamaların gençler üzerindeki olumsuz etkisinin farkında olduğu yönündeki raporları geri çevirdi.

Facebook yine inkar etti! Gençler için tam bir felaket çukuru

Facebook'un küresel ilişkilerden sorumlu başkanı Nick Clegg'in Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, içerik denetimi, zihinsel sağlık riskleri ve yanlış bilgilendirme sorunlarının bahsedildiği gibi olmadığını söyledi. Wall Street Journal tarafından geçen hafta yayınlanan makalenin tam olarak gerçeği yansıtmadığını ve eksik bilgilere dayandığını da ekledi.

Journal'ın raporu, Washington'da bir başka öfke turunu ateşledi, özellikle Facebook'un fotoğraf paylaşım platformu Instagram'ın genç kızlar üzerindeki zihinsel sağlık etkisi hakkında yazılanlar dikkat çekiciydi. Makale sonrası hatırı sayılır birkaç yasa koyucu, şirketi soruşturma sözü verdi ve Facebook'u çocuklara yönelik bir Instagram ürünü planlarını iptal etmeye çağırdı.

Clegg, “Facebook, küresel bir platform kullanmanın getirdiği önemli sorumluluğu anlıyor. Bunu ciddiye alıyoruz ve inceleme ve eleştiriden çekinmiyoruz.” diyerek eleştirileri normal karşıladı.

Facebook yine inkar etti! Gençler için tam bir felaket çukuru

Makaleler, Facebook'un içerik denetleme sisteminin, platformun kullanıcı yönergelerini ihlal etseler bile milyonlarca politikacı ve ünlüyle nasıl hafif bir temas kurduğunu ayrıntılı olarak anlattı. Rapor ayrıca insan tacirlerinin, uyuşturucu kartellerinin ve siyasi liderlerin platformun küresel erişiminden ve gelişmekte olan ülkelerdeki büyümesinden nasıl yararlandığını da ortaya koydu.

Journal makale serisi, Facebook'un kendi iç araştırması hakkında sızdırılmış belgelere atıfta bulunuyor. Clegg, bu çalışmaların kendimize bir ayna tutmak ve insanların sosyal medya ile geniş ölçekte nasıl etkileşime girdiğine dair zor soruları sormak için tasarlandığını söyledi.

Clegg, “Keşke bu sorunlara kolay cevaplar olsaydı ve yapabileceğimiz seçimler zor takaslarla sonuçlanmasaydı.” dedi. “Yaşadığımız dünya bu değil.”

Facebook yapılan gerçekçi eleştirileri kabul etmese de makalenin yankıları hala devam ediyor. Bakalım ilerleyen zamanda Facebook, platformları için önlemler alacak mı?