Sosyal Medya

Facebook'ta yeni virüs tehlikesi!

Facebook'ta ortaya çıkan yeni virüs hızla yayılmaya başladı. Peki, bu virüsten nasıl korunacaksınız?


Popüler sosyal medya platformu Facebook, sık sık zararlı yazılımlara çanak tutuyor. Facebook bu virüsler için önlemini alsa da Messenger üzerinden yayılan yeni virüse çare bulamadı.

Facebook Messenger'da ortaya çıkan yeni virüs, arkadaş listenize zararlı yazılımın yüklenmesini sağlayan videoyu otomatik olarak gönderiyor. Messengere'ın masaüstü versiyonunu ele geçiren yazılım, kripto para kazıyor ve kullanıcıların hesaplarını ele geçiriyor.

Trend Micro tarafından Digmine adı verilen bu virüs, maksimum sayıda makineye ulaşmayı hedefliyor. Peki, bu virüsten korunmak için ne yapmalı?

Messenger üzerinden bulaşan virüs, masaüstünde Chrome tarayıcısını hedef alıyor. Mobilde ise gönderilen videonun açılması ile Digmine virüsü devreye giriyor.

Bu virüsten kurtulmak için bilmediğiniz kişilerden gelen mesajları açmamak, gönderilen videoları cihazınıza indirmemeniz ve Facebook>Ayarlar>Uygulamalar bölümünden bilmediğiniz uygulamaların erişim iznini kaldırmanız gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.