Sosyal Medya

Facebook’tan sürpriz hamle Instagram Lite artık yok!

Facebook yaklaşık 2 sene önce kullanıma sunduğu Instagram Lite’ı tamamen kullanımdan kaldırdı. Peki Instagram Lite neden kaldırıldı? İşte detaylar.

Facebook’tan sürpriz hamle Instagram Lite artık yok!

Sosyal medyanın lider isimlerinden Facebook geçtiğimiz gün sürpriz bir karara imza attı. Bilindiği üzere Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi uygulamaları da bünyesinde barındırıyor. Zuckerberg birkaç sene önce düşük veri kullanımına yönelik olarak Lite uygulamalar üzerine bir çalışma başlatmış ve bu uygulamalar pilot bölgelerde kullanıma sunulmuştu.

Facebook’tan sürpriz hamle Instagram Lite artık yok!

Facebook Lite’ın kullanıma sunulduğu ülkeler arasında Türkiye de yer alıyordu. Lakin Instagram Lite ülkemizde kullanıma sunulmamıştı. Yalnıza 0.5MB büyüklüğe sahip olan Instagram düşük veri kullanımı sayesinde hayli talep gören bir uygulama olmuştu.

Facebook’tan sürpriz hamle Instagram Lite artık yok! - Resim : 1

Instagram Lite’ın orijinalinden tek eksiği ise doğrudan mesajlar ile IGTV videolarını desteklemiyor oluşuydu. Genel beklenti bu uygulamanın daha fazla ülke ve bölgede kullanıma sunulacağı yönündeydi. Lakin Facebook yönetimi aldığı sürpriz kararla uygulamanın kullanımda olduğu 13 bölgede de fişi çekme kararı aldı.

Instagram Lite uygulaması Google Play üzerinden tamamen kaldırılırken kullanıcılara da normal Instagram yüklemelerine yönelik bildirimler gönderildi.

Bu arada merak edenler için hemen belirtelim. Hali hazırda Facebook Lite hala varlığını koruyor. Lakin Instagram’ın lite sürümünün kaldırılması Facebook Lite için de bir işaret olabilir.

Zaten günümü şartlarında artık bu lite uygulamalara çok fazla ihtiyaç duyulduğu da söylenemez. İnternet paketleri hayli ucuzlamış durumda. Hatta pek çok tarifede Instagram, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal medya uygulamaları için sınırsız paketler yer alıyor. Dolayısıyla artık Lite tarzındaki uygulamaların pek bir anlamı kalmadı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.